O szczęściu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
O szczęściu
Autor

Władysław Tatarkiewicz

Tematyka

szczęście w etyce

Typ utworu

rozprawa naukowa

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Polska

Język

polski

Data wydania

1947

O szczęściu – książka polskiego filozofa Władysława Tatarkiewicza (1886-1980) poświęcona zagadnieniom szczęścia na gruncie etyki. Jej pierwotny tytuł brzmieć miał „O względności szczęścia”, co miało być nawiązaniem do innej pracy o tytule „O bezwzględności dobra”.

Przygotowania do napisania rozprawy miały miejsce od 1918 kiedy to autor miał odczyty kilku swoich esejów na temat szczęścia w Warszawskim Towarzystwie Filozoficznym. Dwa lata później doszedł do tego nowo otwarty Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie. Ich tematyka pokrywała się z treściami, jakie zawierają rozdziały 7, 24 i 26 znajdujące się w pierwszym i drugim wydaniu[1]. Jeden z nich został opublikowany w „Przeglądzie Filozoficznym” pod tytułem „Pojęcie szczęścia a wymagania prawidłowej terminologii”.

Od tego czasu filozof rozpoczął zbieranie materiałów, czego efektem było rozpoczęcie prac nad książką jesienią 1938. Praca była gotowa w sierpniu 1939 jednak w związku z wybuchem II wojny światowej Tatarkiewicz postanowił dopisać nowy rozdział o nazwie „Cierpienie”. Kolejne fragmenty były tworzone aż do 1943. Pierwotna wersja rozprawy doczekała się odczytów na Uniwersytecie Warszawskim w latach 1938–1939, a potem w czasie okupacji na tajnych zebraniach. Większość osób, która uczestniczyła w odczytach, a która w mniejszy lub większy sposób pomogła autorowi w stworzeniu ostatecznej wersji rozprawy, nie przeżyła wojny.

Podczas powstania warszawskiego w 1944 udało się autorowi uratować rękopis z domu, który został podpalony. W czasie opuszczania Warszawy przez ludność cywilną (w październiku 1944) walizka Tatarkiewicza, będącego w drodze do obozu Dulag 121 w Pruszkowie, została zrewidowana przez oficera niemieckiego, który wyrzucił rękopis do rynsztoka mówiąc:

Praca naukowa? To już niepotrzebne – nie ma już polskiej kultury.

Filozof ryzykując uratował manuskrypt. Niestety utracone zostały zbierane przez długi czas materiały, czego efektem są niekompletne przypisy w książce.

Pierwsze wydanie miało miejsce w Krakowie w 1947. Trzecie wydanie nastąpiło w Warszawie nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN w 1962, w którym zostały opuszczone rozdziały: „Szczęście i wzruszenie”, „O szczęśliwych dniach” (poprzez twierdzenie, iż były one za bardzo emocjonalne) i „O szczęściu ludzi przeszłych i przyszłych” (uznając go za hipotetyczny), dodany został natomiast rozdział „Szczęście a zdrowie psychiczne” będący wynikiem rozmów Tatarkiewicza z Eugeniuszem Geblewiczem.

Według biografa Tatarkiewicza – Marka Jaworskiego rozprawa

zawiera przegląd podstawowych koncepcji szczęścia i dróg jego osiągania... Nie jest to poradnik praktyczny, ale głęboka refleksja nad jedną z fundamentalnych kategorii etycznych. Książka ta może najpełniej prezentuje ‘etyczny optymizm’ szkoły lwowsko-warszawskiej[2].

Rozdziały[3][edytuj | edytuj kod]

 1. Cztery pojęcia szczęścia
 2. Definicja szczęścia
 3. Pojęcie szczęścia i jego odmiany
 4. Koleje pojęcia szczęścia
 5. Przyjemności a szczęście
 6. Szczęście a nieszczęście
 7. Przyjemności
 8. Cierpienia
 9. Małe przyjemności
 10. Szczęście przewidywane a rzeczywiste
 11. Szczęście a zdrowie psychiczne
 12. Szczęście i świat
 13. Szczęście i czas
 14. Przeszkody w szczęściu
 15. Czynniki szczęścia
 16. Źródła szczęścia
 17. Charakter człowieka a jego szczęście
 18. Zakazy dla szczęśliwych
 19. Nakazy dla szczęśliwych
 20. Osiągalność szczęścia
 21. Niewiara w szczęście
 22. Szczęście w utopiach
 23. Dążenie do szczęścia
 24. Hedonizm i eudajmonizm
 25. Obowiązek szczęścia i prawo do szczęścia

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Tatarkiewicz w trzecim, ostatecznym już, wydaniu niektóre rozdziały opuścił.
 2. Marek Jaworski: Władysław Tatarkiewicz. Warszawa: Interpress, 1975, s. 88.
 3. Według wydania trzeciego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]