Obraz Matki Bożej Lutogniewskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Matka Boża Pocieszenia
w Lutogniewie
Miejsca kultu

diecezja kaliska

Sanktuarium

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie

Początek kultu

XVI wiek

Czas powstania wizerunku

pocz. XVI wieku

Data wspomnienia

1. niedziela po 28 sierpnia

Autor

nieznany

Rozmiar

68x94 cm

Koronowany

29 sierpnia 1999 przez bpa Stanisława Napierałę

Obraz Matki Bożej Lutogniewskiej — wizerunek Matki Bożej Pocieszenia znajdujący się w kościele Świętej Trójcy w Lutogniewie.

Historia Obrazu[edytuj | edytuj kod]

Obraz powstał prawdopodobnie na początku XVI wieku. Zachowany jest dokument wizytacyjny z 15 października 1683, gdzie podane jest, że w ołtarzu głównym umieszczony jest obraz Madonny Lutogniewskiej. Z dokumentu po wizytacji w 1694 wiemy, że w Lutogniewie istniało Bractwo Matki Bożej Pocieszenia. W dokumencie z 1742 jest określenie obrazu jako imago gratiosa, tzn. łaskami słynący. W czasie okupacji niemieckiej w II wojnie światowej wiele wotów zostało zrabowanych, obraz natomiast ocalał. W ramach przygotowania do koronacji obraz został poddany renowacji, której dokonano w poznańskim Muzeum Archidiecezjalnym. Pracami kierował jej kierownik ks. Zygmunt Lewandowski, który był również projektantem złotych koron dla Maryi i Dzieciątka Jezus[1].

Opis Obrazu[edytuj | edytuj kod]

Wizerunek namalowany jest na desce o wymiarach 68x94 cm przez nieznanego artystę. Obraz jest w typie Matki Bożej Piekarskiej. Przedstawia Maryję przy stole, na którym leży jabłko i kiść winogron. Trzyma w lewym ręku Jezusa, który na kolanach ma księgę i prawą rękę ma uniesioną w geście błogosławieństwa. Maryja w prawym ręku trzyma kwiat, symbol życia. Szata Jezusa jest w kolorze czerwonym. Jabłko przypomina o grzechu pierworodnym, a winogrona symbolizują krew Jezusa.

Wizerunek zakrywany jest obrazem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny namalowanym na płótnie w drugiej połowie XVIII wieku.

Koronacja Obrazu[edytuj | edytuj kod]

6 sierpnia 1999 bp kaliski Stanisław Napierała zaprosił wiernych na uroczystość koronacji obrazu. Korony zostały poświęcone przez papieża Jana Pawła II w Łowiczu 14 sierpnia. Uroczysta koronacja odbyła się 29 sierpnia – liturgii przewodniczył ks. abp Juliusz Paetz. W koronacji uczestniczyli również ks. Marian Przykucki i ks. bp Stanisław Napierała.

W uroczystości brało udział 400 księży, 13 biskupów, dwóch arcybiskupów oraz liczni wierni.

Kult Obrazu[edytuj | edytuj kod]

Początki kultu obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie sięgają XVII wieku, co wynika z dokumentu z 1694, w którym umieszczona jest informacja o istnieniu Bractwa Najświętszej Maryi Panny w Lutogniewie. O wielkości i doniosłości kultu świadczą liczne wota, które były składane w kościele. Było ich tak wiele, że w XIX wieku zezwolono na ich sprzedaż celem uzyskania funduszy na utrzymanie świątyni. Wiele z wot zostało zrabowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Odpust odbywający się w parafii przyciągał tłumy wiernych, gdyż do dzisiaj znane jest w okolicach powiedzenie: "Ludzi, jak na odpuście w Lutogniewie"[2]. Wśród czcicieli Matki Bożej Lutogniewskiej byli m.in.: bł. Michał Kozal i sługa Boży brat Antoni Kowalczyk[3]. Kult Matki Bożej Pocieszenia jest żywy i aktualny. Odpust trwa od soboty do wtorku i w sobotę udzielane jest specjalne błogosławieństwo niemowlętom oraz dzieciom. Corocznie przybywają dzieci przed Pierwszą Komunią oraz uczniowie ostatnich klas szkoły średniej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Matka Boża Pocieszenia - Przewodnik Katolicki [online], www.przewodnik-katolicki.pl [dostęp 2022-03-17].
  2. PEREGRINUS | artykuły| sanktuaria w Polsce| Lutogniew [online], www.bp.ecclesia.org.pl [dostęp 2022-03-17].
  3. Historia | Sanktuarium Lutogniew [online] [dostęp 2022-03-17] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • ks. Ryszard Ukleja SDB: Sanktuaria i miejsca kultu Matki Bożej Pocieszenia. Warszawa: Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna "Adam", 2007, s. 56-57, seria: Miejsca święte w Polsce łaskami i cudami słynące. ISBN 978-83-7232-720-8.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]