Ogjen Trinlej Dordże

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ogjen Trinle Dordże
ཨུ་རྒྱན་འཕྲིན་ལས་རྡོ་རྡྟེ་
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 26 czerwca 1985
Lhatok, (Tybet)
Szkoła Karma Kagyu

Ogjen Trinle Dordże (albo Urgyen Trinley Dorje; tyb. ཨུ་རྒྱན་འཕྲིན་ལས་རྡོ་རྡྟེ་ Wylie U-rgyan 'Phrin-las Rdo-rje; ur. 26 czerwca 1985 w gminie nomadów o nazwie Bakor w Lhatok we wschodnim Tybecie) – mnich buddyzmu tybetańskiego, uważany przez swoich zwolenników za XVII inkarnację Karmapy, głowy szkoły Karma Kagyu, jednej z czterech najważniejszych szkół buddyzmu tybetańskiego. Wśród wyznawców buddyzmu[1] istnieje jednak wiele kontrowersji wokół identyfikacji XVII Karmapy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ogjen Trinlej Dordże kiedy ukończył cztery lata, został zaproszony przez Amdo Palden Rinpocze na naukę do swego klasztoru. Mnisi widząc, że chłopiec jest szczególnie utalentowany, wznieśli dla niego tron. W maju 1992 roku Ogjen Trinlej Dordże opuścił na własną prośbę klasztor Kalek i udał się do domu rodziców. Został po tym odnaleziony przez grupę poszukiwawczą w miejscu Bakor, które opisał w swej przepowiedni XVI Karmapa i które przepowiedział XIV Dalajlama. Owa grupa była zorganizowana z klasztoru Tsurphu w celu odnalezienia siedemnastej inkarnacji Karmapy przez Jego Eminencję XII Situ Rinpocze, jednego z czterech głównych mistrzów (tulku) Karma Kagyu w hierarchii po poprzednich wcieleniach Karmapów. Został umieszczony w klasztorze Tsurphu w Chińskiej Republice Ludowej, tradycyjnej tybetańskiej siedzibie poprzednich Karmapów i ogłoszony XVII Karmapą. Na przełomie 1999/2000 roku uciekł z komunistycznych Chin przez Nepal do Indii i 5 stycznia 2000 zamieszkał w siedzibie Dalajlamy w Dharamsali w klasztorze Gjuto[2].

XIV Dalajlama, polityczny przywódca Tybetańczyków oraz duchowy autorytet tybetańskiej tradycji Gelug uznaje Ogjena Trinleja Dordże za obecnego Karmapę i wspiera jego edukację. Podobnie jest w przypadku pozostałych duchowych przywódców czterech wielkich tradycji buddyzmu tybetańskiego, tj. Sakja Trizina szkoły Sakja oraz nieżyjącego już Mindroling Trichen Rinpoczego zw szkoły Ningma[3]. Rząd Chińskiej Republiki Ludowej uznaje również Ogjena Trinleja Dordże za wcielenie Karmapy.

Kontrowersje wokół Urgyena[edytuj | edytuj kod]

Szamarpa, drugi po Karmapie lama szkoły Karma Kagyu, rozpoznał jako Karmapę Taje Dordże. X Karmapa namalował thankę, na której znajduje się XVII Karmapa podpisany Thaje Dordże. W maju 2006 roku Fundacja Karmapa Charitable Trust oficjalnie uznała Taje Dordże za legalnego następcę XVI Gjałła Karmapy Rangdziung Rigpe Dordże.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. International Karma Kagyu Buddhist Organisation Unraveling the Karmapa Controversy
  2. http://benchen.org.pl/karmapaXVII1.htm – XVII Karmapa Ogjen Trinle Dordże, Związek Buddyjski Tradycji Karma Kamtzang, dostęp 20.08.2009
  3. Karmapa Urgyen Trinley Dorje, Ken Holmes, ​ISBN 3-89568-027-3​, strona 56

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Karmapa. Wizyta w Europie 2014, Niemcy 28 maja – 9 czerwca. Oficjalny program pierwszej wizyty w Europie Jego Świątobliwości XVII Karmapy Ogjena Trinle Dordże, s. 16

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]