Oiceoptoma noveboracense

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oiceoptoma noveboracense
(Forster, 1771)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

omarlicowate

Podrodzina

Silphinae

Rodzaj

Oiceoptoma

Gatunek

Oiceoptoma noveboracense

Synonimy
  • Silpha noveboracensis Forster 1771
  • Silpha marginalis Fabricius 1776
  • Oiceoptoma marginata Kirby 1837
widok z boku

Oiceoptoma noveboracensegatunek chrząszcza z rodziny omarlicowatych.

Chrząszcz o ciele długości od 10 do 13,5 mm[1](wg innego źródła od 13 do 15 mm[2]). Charakteryzuje się przedpleczem czarnym do ciemnobrązowego z brzegami bocznymi szeroko jasnopomarańczowymi do czerwonopomarańczowych[1][2]. Powierzchnię przedplecza gęsto pokrywają drobne punkty, a ponadto występują na niej podłużne rzędy beżowych, krótkich szczecinek. Pokrywy mogą być ubarwione od jasnobrązowego po czarny, mają po trzy żeberka każda, a ich powierzchnia jest drobno punktowana. U samców pokrywy są na końcach zaokrąglone, natomiast u samic ogoniasto wyciągnięte[1].

Larwy są jasnobrązowe do ciemnorudobrązowych. Na drugim członie czułków mają pojedynczy stożek zmysłowy. Tergit przedtułowia mają na przedzie głęboko wykrojony. Brzegi tergitów tułowiowych jak i odwłokowych do ósmego włącznie są jasne z ciemnymi kropkami lub skośnymi kreskami[1].

Omarlicowaty ten preferuje siedliska leśne. Imagines zimują i rozmnażają się wiosną. Są aktywne w dzień[1][2].

Owad nearktyczny. Znany z południowej Kanady[2] (na zachód do Alberty) oraz wschodnich Stanów Zjednoczonych, z wyjątkiem Florydy, Luizjany i Teksasu. Na zachód sięga po Dakoty, Kansas, Oklahomę i Nebraskę, choć sporadycznie podawany jest także z Wyoming i Michigan[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Brett C. Ratcliffe: The Carrion Beetles (Coleoptera:Silphidae) of Nebraska. Lincoln, Nebraska: University of nebraska state Museum, 1996, seria: Bulletin of the Nebraska State Museum.
  2. a b c d Jason H. Byrd, James L. Castner: Forensic Entomology: The Utility of Arthropods in Legal Investigations. CRC Press, 2001, s. 63.