Kitakyūshū

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kitakyūshū
ilustracja
Flaga
Flaga
Państwo  Japonia
Prefektura Fukuoka
Wyspa Kiusiu
Region Kiusiu
Burmistrz Kenji Kitahashi
Powierzchnia 486,81 km²
Populacja (1 grudnia 2007)
• liczba ludności
• gęstość

987 337
2020 os./km²
Symbole japońskie
Drzewo buk japoński (ichiigashi)
Kwiat różanecznik, słonecznik
Położenie na mapie Japonii
Mapa lokalizacyjna Japonii
Kitakyūshū
Kitakyūshū
Ziemia33°52′N 130°49′E/33,866667 130,816667
Strona internetowa
Portal Portal Japonia

Kitakyūshū (jap. 北九州市 Kitakyūshū-shi) – miasto leżące na północy japońskiej wyspy Kiusiu, w prefekturze Fukuoka. Razem z Shimonoseki (na Honsiu) jest ważną częścią regionu cieśniny Kammon, którego populacja liczy ok. 1,5 mln ludzi. Obszar ten obejmuje północną część Kiusiu i południową część prefektury Yamaguchi na Honsiu. Dwa główne miasta Kiusiu: Kitakyūshū i Fukuokę łączy lokalna część ogólnojapońskiej linii superszybkiej kolei Shinkansen.

W kraju i za granicą Kitakyūshū cierpiało z powodu niesłusznej opinii, że jest bardzo zanieczyszczonym i wyłącznie przemysłowym miastem. Taki obraz został ukształtowany w latach 60. i 70. XX wieku, kiedy to w mieście znacznie rozwinięto przemysł ciężki i chemiczny. Skażenie rzek i wód przybrzeżnych, gleby i powietrza w tym czasie rzeczywiście było bardzo duże. Miasto zasłynęło ze zjawisk wielobarwnego nieba nocą, co było skutkiem oświetlania gęstego smogu miejskimi światłami. Rezultatem takiej opinii były zmyślone informacje w przewodnikach, określające Kitakyūshū jako "ohydne", "brzydkie" itp. Współcześnie przewodniki jednak coraz rzadziej powtarzają te niesprawiedliwe określenia. Od lat 70. władze miejskie wspólnie z mieszkańcami podjęli wiele wysiłku w celu poprawy środowiska miejskiego i środowiska naturalnego wokół metropolii i Kitakyūshū jest obecnie japońskim miastem najbardziej zaawansowanym w kontrolowaniu zanieczyszczeń i recyklingu. Miasto obejmuje duży obszar i na jego terenie, szczególnie w południowej części, znajduje się wiele czystych i pięknych miejsc, które nigdy nie były wykorzystywane do celów przemysłowych.

Kitakyūshū posiada międzynarodowe centrum konferencyjne i jest bardzo aktywne w dziedzinie przyciągania i goszczenia międzynarodowych konferencji różnego rodzaju, szczególnie dotyczących środowiska i edukacji. W dzielnicy Yahata Higashi znajduje się także park tematyczny Space World.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kitakyūshū powstało 10 lutego 1963 roku z połączenia 5 miast: Wakamatsu, Yahaty, Tobaty, Kokury i Moji, skoncentrowanych wokół starej, feudalnej Kokury. 1 kwietnia 1963 roku uzyskało status miasta oznaczonego rządowym rozporządzeniem.

Dzielnice miasta[edytuj | edytuj kod]

Kitakyūshū dzieli się na 7 dzielnic:

←zachód Wzajemne
położenie dzielnic
wschód→
Wakamatsu Tobata Kokura Kita Moji
Yahata Nishi Yahata Higashi Kokura Minami

Nakama miała stać się 8 dzielnicą Kitakyūshū w 2005 roku, o tej samej nazwie. Jednak planowane połączenie zostało odrzucone 24 grudnia 2004 przez radnych Nakamy, mimo że to właśnie z niej wyszedł ten pomysł. Powodem było to, że liczba radnych Nakamy zostałaby zredukowana z 21 przed połączeniem do 3 po połączeniu.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Kitakyūshū jest ważnym ośrodkiem transportu między Honsiu i Kiusiu z powodu swojego strategicznego położenia po południowej stronie cieśnin Kammon. Miasto posiada duży port.

Pociągi[edytuj | edytuj kod]

Stacja Kokura należąca do JR Kyūshū jest przedostatnim przystankiem na linii kolejowej ekspresu Shinkansen San'yō przed stacją końcową – stacją Hakata – w Fukuoce i wszystkie składy się tu zatrzymują. Stacja ta jest także obsługiwana przez pociągi lokalne i ekspresowe na magistralach Kagoshima i Nippo. Transport miejski zapewniają autobusy i kolej jednoszynowa.

Stacja Mojiko jest północną stacją końcową magistrali Kagoshima, która jest najistotniejszą magistralą w sieci JR Kyūshū.

Kolej jednoszynowa Kitakyūshū łączy stację Kokura w dzielnicy Kokura Kita ze stacją Kikugaoka w Kokura Minami. Jest jedną z niewielu kolei jednoszynowych w Japonii.

Statki[edytuj | edytuj kod]

Prom Waka-To

Kitakyūshū jest największym portem promowym w zachodniej Japonii. Promy kursują między Kitakyūshū a Shimonoseki, Matsuyamą, Tokushimą, Kobe, Ōsaką, Tōkyō, Pusanem (Korea Południowa), Ulsanem (Korea Południowa) i odizolowanymi wyspami miasta. Największy port promowy znajduje się w Shin-Moji, inne są w Mojiko i w Kokurze blisko stacji.

Na obszarze Kanmon-Kitakyūshū znajdują się 3 linie promowe: prom Trans-Dokaiwan (zwykle zwany promem Waka-To od pierwszych znaków użytych w nazwach dzielnic, pomiędzy którymi kursuje: Wakamatsu i Tobata), prom cieśniny Kammon i liniowiec cieśniny Kammon.

Samoloty[edytuj | edytuj kod]

Kitakyūshū ma nowe lotnisko, które zostało otwarte 16 marca 2006. Lotnisko jest zbudowane na sztucznej wyspie na Wewnętrznym Morzu Japońskim, na południowy wschód od miasta i ma połączenie ze stacją Kokura szybką linią kolejową. Stary port lotniczy Kitakyūshū, który był zbyt mały, obsługuje teraz ruch towarowy.

Mosty[edytuj | edytuj kod]

W Kitakyūshū jest kilka mostów łączących zarówno poszczególne dzielnice miasta, jak i części regionu. Największymi są: most cieśniny Kammon pomiędzy Kitakyūshū i Shimonoseki oraz most Waka-To łączący dzielnice Wakamatsu i Tobata. Istnieją także mosty nad rzeką Onga na zachodniej granicy miasta.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]