Olejek miętowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Olejek miętowy (Oleum Menthae piperitae) – olejek eteryczny otrzymywany z mięty pieprzowej. W jego skład wchodzą: mentol (monoterpen), który oddziałuje na receptory zimna, wywołując uczucie chłodu; mentofuran, menton, octan mentolu, walerianian mentolu, felandren, pinen, cyneol, piperyton, jasmon, garbniki (6-12%), flawonoidy.

Wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym, kosmetycznym i spożywczym.

Zastosowania medyczne[edytuj | edytuj kod]

Od najdawniejszych czasów liście mięty pieprzowej i olejek z niej otrzymywany były wykorzystywane w lecznictwie. Współcześnie olejek miętowy wykorzystywany jest w:

  • zespole jelita drażliwego (IBS) w postaci dojelitowych kapsułek
  • dyspepsji w połączeniu z olejkiem kminkowym
  • napięciowych bólach głowy (miejscowo)
  • zewnętrznie w postaci mazideł, płynów w połączeniu z innymi składnikami o działaniu przeciwbólowym, przeciwświądowym i kojącym
  • dodawany do wlewów doodbytniczych może mieć działanie rozkurczające na mięśnie gładkie

Chociaż zwykle olejek miętowy jeśli stosowany zgodnie z zaleceniami jest dobrze tolerowany to może w większych dawkach powodować działania uboczne: reakcje alergiczne, zgagę, nudności, wymioty i inne.

Może hamować czynność układu cytochromu P450 1A2 i z tego względu wchodzi w interakcję z lekami metabolizowanymi przez ten układ.

Przeciwwskazania: przepuklina rozworu przełykowego, schorzenia pęcherzyka żółciowego; należy zachować ostrożność w stosowaniu w ciąży i okresie karmienia piersią.

Zalecane dawkowanie: dorośli 0,2-0,4 ml olejku 3 razy dziennie w postaci kapsułek dojelitowych i 0,1-0,2 ml olejku 3 razy dziennie u dzieci powyżej 8 roku życia.

Olejek miętowy, obok fenobarbitalu, estru bromizowalerianowego i olejku chmielowego wchodzi w skład Milocardinu powszechnie stosowanego w Polsce leku o działaniu uspokajającym[potrzebne źródło]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.