Przejdź do zawartości

Oliver Wood (kolarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oliver Wood
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

26 listopada 1995
Wakefield

Informacje klubowe
Klub

AT85 Pro Cycling

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Australia
Mistrzostwa świata
złoto Yvelines 2022 Druż. na dochodzenie
srebro Pruszków 2019 Druż. na dochodzenie
srebro Yvelines 2022 Madison
brąz Roubaix 2021 Druż. na dochodzenie

Oliver Wood (ur. 26 listopada 1995 w Wakefield) − brytyjski kolarz torowy i szosowy, czterokrotny medalista mistrzostw świata.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy sukces w karierze osiągnął w 2014 roku, kiedy zdobył srebrny medal torowych mistrzostw Europy U-23 w scratchu. Na rozgrywanych dwa lata później mistrzostwach Europy w Yvelines zdobył brązowy medal w drużynowym wyścigu na dochodzenie. W tej samej konkurencji zdobył też między innymi srebrny medal na igrzyskach Wspólnoty Narodów w Gold Coast (2018), srebrny na mistrzostwach świata w Pruszkowie (2019) i brązowy na mistrzostwach świata w Roubaix (2021). Kolejne dwa medale wywalczył podczas mistrzostw świata w Yvelines w 2022 roku. W parze z Ethanem Hayterem zajął drugie miejsce w madisonie medal w drużynowym wyścigu na dochodzenie. Ponadto razem z Hayterem, Ethanem Vernonem, Danielem Bighamem zwyciężył w drużynowym wyścigu na dochodzenie. W tym samym roku zdobył także srebrny medal w wyścigu drużynowym na igrzyskach Wspólnoty Narodów w Birmingham.

Startował na igrzyskach olimpijskich w Tokio, gdzie reprezentacja Wielkiej Brytanii z Woodem w składzie zajęła siódmą pozycję w drużynowym wyścigu na dochodzenie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]