Tibia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z OpenTibia Server)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy gry. Zobacz też: tibia – część odnóża stawonogów.
Tibia
Logo gry
Logo gry
Producent CipSoft[1]
Wydawca CipSoft[1]
Aktualna wersja 11[2]
Data wydania 7 stycznia 1997; 20 lat temu
Gatunek MMORPG
Tryby gry gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe PEGI: 7
Język angielski
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows, macOS, Linux[2]
Nośniki dystrybucja cyfrowa[2]
Wymagania
Kontrolery mysz i klawiatura
Strona internetowa

Tibiagra komputerowa z gatunku MMORPG, stworzona przez czterech niemieckich studentów informatyki (Stephan Börzsönyi, Guido Lübke, Ulrich Schlott i Stephan Vogler), dystrybuowana przez niemiecką firmę CipSoft. Początkowo była niekomercyjnym eksperymentem. Pierwsza wersja Tibii została wydana 7 stycznia 1997, by po trzech dniach dołączył do niej pierwszy gracz. Początkowa wersja była bardzo niedopracowana i uboga w treść. Wraz z rozwojem gry i rosnącą popularnością stała się projektem komercyjnym.

Tibia, mimo stosunkowo długiego czasu istnienia, nadal posiada prostą grafikę opartą na bitmapach stworzoną w 2D. Gra pozbawiona jest jakichkolwiek dźwięków. Uczestnictwo w grze jest bezpłatne, jednakże CipSoft oferuje ulepszanie kont do statusu konta premiowanego odblokowującego wiele dodatkowych map i opcji.

W Polsce gra stała się tematem reportażu prasowego na temat uzależnienia od gier i internetu[3].

Gra największą popularność zdobyła w Europie i Ameryce Południowej. 60% zarejestrowanych kont w 2009 roku stanowiły konta z Brazylii i Polski. Trzy pozostałe kraje, z których pochodzi pokaźna liczba graczy to Meksyk, Szwecja i Stany Zjednoczone. Oczywiście gracze pochodzą też z innych państw świata, natomiast gra nie trafiła w gusta graczy z Azji czy Afryki (czasem można spotkać mieszkańców Turcji czy Egiptu)[4][5].

Dnia 7 sierpnia 2016 r. gracz o nicku Kharsek przekroczył tysięczny poziom, stając się tym samym pierwszą osobą która tego dokonała[6].

Rozgrywka[edytuj]

Gra polega na sterowaniu postacią podróżującą po świecie o nazwie Tibia. Rozgrywka polega na trenowaniu i szlifowaniu umiejętności swojego bohatera poprzez polowanie na różne stwory za pomocą broni i zaklęć. Innym celem jest zbieranie przeróżnych rzeczy i sprzedawania ich z łupów po pokonanych wrogach oraz z nagród za wykonanie zadań. Interakcja między graczami jest realizowana poprzez rozmowy, handel, wspólne wyprawy bojowe oraz przynależność do gildii.

Na większości serwerów jest także możliwa walka pomiędzy postaciami (tzw. PvP). Niektóre serwery nie dopuszczają zaatakowania innego gracza (tzw. Optional – PvP). Serwery Hardcore – PvP umożliwiają zabijanie postaci bez żadnych ograniczeń i kar oraz kiedyś dodawały 10% punktów doświadczenia, które straciła zabita postać, jeśli była na wyższym poziomie, jednak z uwagi na szybkie zdobywanie doświadczenia niskopoziomowych graczy na postaciach, które celowo dawały się zabijać, zostało to wycofane.

Obecnie serwery gry zlokalizowane są w Stanach Zjednoczonych (dla graczy z obu Ameryk oraz Australii i Oceanii) i Wielkiej Brytanii (dla graczy z Azji i Europy, wcześniej serwery europejskie znajdowały się w Niemczech)[7]. Wybór świata gry ma bardzo duży wpływ na rozgrywkę, ponieważ im dalej użytkownik znajduje się od serwera tym większe odnotuje opóźnienia w reakcji postaci.

Klient gry[edytuj]

Pierwsza wersja gry (1.0) pojawiła się 7 stycznia 1997 roku. Klient beta (6.0) wprowadzono 3 listopada 2000 roku, po kilku aktualizacjach postanowiono opublikować finalną wersję (całkiem nowy klient gry 7.0) 28 sierpnia 2002 roku. Od tego momentu, aż do 2016 roku opierano się na tym samym oprogramowaniu. Na przełomie wersji 7.92/8.0 Tibia osiągnęła szczyt swojej popularności notując rekord graczy w grze w tym samym czasie – 64028 osób (28 listopada 2007 roku)[8].

13 września 2016 roku został opublikowany nowy klient gry oznaczony numerem 11. Został stworzony od zera dzięki czemu przyszły rozwój stał się łatwiejszy i mniej skomplikowany dla programistów. Zapewnia on nowe funkcje znane już wcześniej z wersji przeglądarkowej jak i te stare z podstawowego klienta[9][10].

16 maja 2017 roku został wydany klient gry (11) dla graczy z systemami Mac[11].

Wersja na platformy mobilne[edytuj]

Tibia Micro Edition – gra stworzona na bazie Tibii, przeznaczona dla użytkowników telefonów komórkowych, stworzona przez CipSoft w 2003 roku. Pierwsza wersja gry powstała w wersji na Symbian, obecnie występuje w wersjach na platformy Windows Phone, Series 60, Java, Android i iPhone (wersja 2.10). Obecnie gra dostępna jest w czterech językach: angielskim, niemieckim, malajskim i portugalskim. Do nawiązania połączenia z serwerem wykorzystywana jest platforma GPRS.

Konto premium i mikropłatności[edytuj]

PACC (ang. premium account) może zakupić każdy kto posiada posiada podstawowe konto w grze. Dzięki temu zyskuje nowe funkcje takie jak: dostęp do nowych terenów i system transportu morskiego, brak kolejek logowania, większy asortyment czarów, ulepszenie przyspieszające regenerację, niektórych parametrów postaci, dodatkowa wytrzymałość zwiększająca otrzymywane punkty doświadczenia o 50%, możliwość treningu offline, najmu mieszkań, zakładania gildii czy wystawiania ofert na rynku oraz wiele innych.

Oprócz tego wprowadzono Tibia Coins[12], za które można dokonać zakupu wierzchowców, strojów postaci, mikstur i run, ozdób do domu, możliwość zmiany nazwy czy płci gracza oraz kilku ulepszaczy i bonusów.

System stron fanowskich[edytuj]

Twórcy gry oferują wsparcie dla fanów, którzy postanowili prowadzić strony poświęcone ich grze. Oprócz reklamy na stronie Tibia.com dają możliwość przeprowadzania wywiadów z pracownikami firmy, oferują bezpłatne konta premium dla załogi serwisu, dostarczają szczegółów na temat nadchodzących aktualizacji oraz zachęcają do przeprowadzenia konkursu na wprowadzenie przedmiotu fanowskiego do gry. Te są później wykorzystywane przy różnego rodzaju konkursach. Podstawowe strony uzyskują status Supported Fansite, natomiast te aktualizowane na bieżąco i tworzące unikatowe treści mogą poszczycić się statusem Promoted Fansite[13].

Pierwszym polskim serwisem, który trafił do tego systemu była Tibia.pl (w 2005 roku, w tym samym czasie wprowadzono wsparcie dla tego typu stron)[14]. Obecną jedyną polską i do tego promowaną stroną jest Tibiopedia.pl[15], która do programu dołączyła w 2009 roku (wraz z Tibiaspy.com[16], której działalność zawieszono w 2011 roku).

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

 1. a b About CipSoft (ang.). Tibia. [dostęp 2017-07-26].
 2. a b c d e Tibia – Download Client (ang.). Tibia. [dostęp 2017-07-26].
 3. Grzegorz Rudynek, Jacek Tacik: Tibia jak narkotyk. Metro, 2006-04-19. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-18)].
 4. CipSoft GmbH, Tibia - Free Multiplayer Online Role Playing Game - News, www.tibia.com [dostęp 2016-10-07].
 5. CipSoft GmbH, Tibia - Free Multiplayer Online Role Playing Game - News, www.tibia.com [dostęp 2016-10-12].
 6. Pierwszy tysięczny poziom w Tibii - Tibiopedia
 7. Game Worlds, „TibiaWiki” [dostęp 2016-10-07].
 8. CipSoft GmbH, Tibia - Free Multiplayer Online Role Playing Game - Community, secure.tibia.com [dostęp 2016-10-07].
 9. CipSoft GmbH, Tibia - Free Multiplayer Online Role Playing Game - News, www.tibia.com [dostęp 2016-09-27].
 10. Aktualizacje Tibii - Tibia ~ Tibiopedia.pl, tibiopedia.pl [dostęp 2016-10-07].
 11. Tibia Mac Client - Forum Tibia
 12. CipSoft GmbH, Tibia - Free Multiplayer Online Role Playing Game - News, www.tibia.com [dostęp 2016-09-27].
 13. CipSoft GmbH, Tibia - Free Multiplayer Online Role Playing Game - Community, secure.tibia.com [dostęp 2016-09-27].
 14. CipSoft GmbH, Tibia - Free Multiplayer Online Role Playing Game - News, secure.tibia.com [dostęp 2016-10-07].
 15. Tibiopedia, „TibiaWiki” [dostęp 2016-10-07].
 16. TibiaSpy, „TibiaWiki” [dostęp 2016-10-07].