Order św. księcia Daniela Moskiewskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Order świętego księcia Daniela Moskiewskiego (ros. Орден cвятoгo блaгoвepнoгo князя Дaнилa Mocкoвcкoгo) – odznaczenie Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Daniel (1261–1303), pierwszy książę wówczas nieznanej i malutkiej Moskwy, był młodszym synem św. Aleksandra Newskiego i w podziale ojcowizny otrzymał to nieznaczące miasteczko. Wsławił się dobrymi rządami i utrzymaniem przez cały czas panowania pokoju z sąsiadami, położył podwaliny późniejszej potęgi wielkich książąt i carów moskiewskich, którzy aż do Iwana Groźnego wywodzili się od niego. Daniel wzniósł pierwszy moskiewski klasztor, Monastyr św. Daniela, gdzie dziś spoczywają jego zwłoki.

Order św. Daniela ustanowiony został 27 grudnia 1988 przez Święty Synod Cerkwi Prawosławnej ówczesnego ZSRR na pamiątkę 1000-lecia Chrztu Rosji jako trójklasowe odznaczenie zarówno dla świeckich jak i duchownych.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Insygnium orderu to krzyż kawalerski z kulkami na zakończeniach ramion, z owalnym medalionem środkowym otoczonym niebieskim wieńcem i zawierającym podobiznę świętego. Order I Klasy jest emaliowany na biało i posiada między ramionami złote girlandy noszące małe (łacińskie) krzyżyki i zawierające szafiry. II klasa jest emaliowana na niebiesko i zawiera między ramionami wiązki srebrnych promieni, III klasa, nieemaliowana, jest identyczna z drugą. Order noszony jest na prawej piersi, prawdopodobnie na śrubie z mutrą. Na ramionach krzyża orderowego znajduje się napis БЛВ-КНЗ-ДAНИЛ-MOCK. Nadawany jest za zasługi przy odrodzeniu duchowego życia Rosji i jego umacnianiu. Do odznaczonych należy m.in. Aleksandr Sołżenicyn oraz w 2004 roku z Rąk Patriarchy Moskwy i Wszechrusi Aleksieja II – generał Stanisław Woźniak[potrzebny przypis] dziekan Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego w Federacji Rosyjskiej.

Z orderem związany jest jednoklasowy złoty medal tego samego miana, noszony na zielonej wstążeczce, z napisem Зa тpyды вo cлaвy Cвятoй Цepкви na rewersie.