Order Złotej Kani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Order Złotego Sokoła)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Order Złotej Kani
金鵄勲章
(Kinshi-kunshō)
Awers
Awers orderu V Klasy
Awers
Awers gwiazdy orderu I i II Klasy
Baretka
Baretka ogólna
(bez rozetki określającej klasę orderu)
Ustanowiono 12 lutego 1890
Wydano 1 067 492

Order Złotej Kani (jap. 金鵄勲章 Kinshi-kunshō?)order nadawany przez Cesarstwo Japońskie, ustanowiony przez cesarza Mutsuhito (Meiji) 12 lutego 1890 dla uczczenia pamięci pierwszego cesarza Japonii, Jimmu.

Order został ustanowiony jako wysokie odznaczenie wojskowe, przyznawane za odwagę lub osiągnięcia na polu bitwy. Istniało siedem klas, dla żołnierzy szeregowych przeznaczone były klasy 7−5, dla podoficerów 6-4, oficerów młodszych 5−3, oficerów starszych 4−2, generałów 3−1. Klasy 1−5 oznaczano jako złote, 5−7 jako srebrne.

Nadawanie orderu zostało w 1947 zakazane przez dowódcę amerykańskich wojsk okupacyjnych, gen. Douglasa MacArthura.

W precedencji odznaczeń japońskich zajmował miejsce pomiędzy Orderem Wschodzącego Słońca a Orderem Skarbu Korony.

Nadania[edytuj | edytuj kod]

W sumie nadano 1 067 492 sztuk orderu, w tym 41 pierwszej i 201 drugiej klasy.

W poszczególnych wojnach przyznano:

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Order przedstawia złotą kanię, posłańca kami, opisanego w japońskiej kronice Nihon-shoki. Według japońskiej mitologii, kami miał pomóc cesarzowi Jimmu pokonać wrogów w bitwie. Kania umieszczona jest na ośmioramiennej gwieździe o 32 promieniach i barwie czerwonej. Poniżej kani znajdują się dwie, skrzyżowane, starożytne tarcze samurajskie o barwie niebieskiej i dwa skrzyżowane miecze barwy złotej ze srebrnymi rękojeściami. Po spodniej stronie znajduje się zielona halabarda z shintoistycznym symbolem tomoe na czerwieni. Odwrotna strona orderu jest gładka. Order noszony był na zielonej wstędze z białymi paskami przy krawędziach.

Odznakę I klasy orderu noszono na wielkiej wstędze, przez ramię; oznaki klas II i III: na wstędze, na szyi; oznaki pozostałych klas: na wstążce, na lewej piersi.

Gwiazdy pierwszej i drugiej klasy posiadały promienie o barwie złotej i czerwonej. Noszono je na lewej piersi, natomiast gwiazdę trzeciej klasy na prawej.

Baretki[edytuj | edytuj kod]

Baretki sporządzano z zielonej wstążki z dwoma białymi paskami przy krawędziach
Na wstążkę nakładano rozetkę o wzorze charakterystycznym dla danej klasy (jest to typowe dla falerystyki japońskiej). Rozetki klas I ÷ IV były identyczne, przy czym w klasach I ÷ III umieszczano je na podkładkach: złotej w klasie I, złoto-srebrnej w klasie II, srebrnej w klasie III. Rozetki klas IV ÷ VII nakładano bezpośrednio na wstążkę baretki. Dopuszczalne było noszenie baretki "ogólnej", tj. bez rozetki określającej klasę Orderu.

Baretki Orderu Złotej Kani
JPN Kinshi-kunsho 1Class BAR.svg
I klasa
JPN Kinshi-kunsho 2Class BAR.svg
II klasa
JPN Kinshi-kunsho 3Class BAR.svg
III klasa
JPN Kinshi-kunsho 4Class BAR.svg
IV klasa
JPN Kinshi-kunsho 5Class BAR.svg
V klasa
JPN Kinshi-kunsho 6Class BAR.svg
VI klasa
JPN Kinshi-kunsho 7Class BAR.svg
VII klasa
JPN Kinshi-kunsho blank BAR.svg
Baretka ogólna

Stypendium[edytuj | edytuj kod]

Do orderu dołączano stypendium, ustalone w 1916. Było ono dożywotnie, ale istniała możliwość przedłużenia jego wypłacania rodzinie na rok po śmierci odznaczonego. Jeśli odznaczony zmarł przed upływem pięciu lat od otrzymania orderu, stypendium wypłacano rodzinie aż do tego terminu.

W 1939 stypendia wynosiły:

  • 1. klasa − 1500 jenów
  • 2. klasa − 1000 jenów
  • 3. klasa − 700 jenów
  • 4. klasa − 500 jenów
  • 5. klasa − 350 jenów
  • 6. klasa − 250 jenów
  • 7. klasa − 150 jenów

Polska nazwa[edytuj | edytuj kod]

Polska nazwa orderu została oficjalnie opublikowana w Kodeksie Orderowym[1] z 1939. Na stronach internetowych można również napotkać użycie błędnych nazw, takich jak Order Złotego Sokoła, czy nawet Order Złotego Latawca. Ta ostania nazwa pochodzi od błędnego tłumaczenia angielskiej nazwy tego orderu: Order of the Golden Kite. Angielskie słowo kite, tłumaczone jako „kania”, jeśli chodzi o gatunek ptaka, oznacza również „latawiec”.

Przypisy

  1. Wiesław Bończa-Tomaszewski: Kodeks Orderowy.... 1939, s. 381.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]