Orzeł białobrzuchy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Orzeł białobrzuchy
Aquila africana[1]
(Cassin, 1865)
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada neognatyczne
Rząd szponiaste
Rodzina jastrzębiowate
Podrodzina jastrzębie
Plemię Accipitrini
Rodzaj Aquila
Gatunek orzeł białobrzuchy
Synonimy
  • Limnaetus africanus Cassin, 1865[2]
  • Spizaetus africanus (Cassin, 1865)[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Orzeł białobrzuchy, wojownik białobrzuchy (Aquila africana) – gatunek dużego ptaka z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae).

Długość ciała orłów białobrzuchych wynosi od 50 do 61 cm; znana masa ciała samca 938–1049 g, samicy 1153 g; rozpiętość skrzydeł 103–113 cm[2]. Jego zasięg występowania rozciąga się od Sierra Leone i Liberii na wschód po Demokratyczną Republikę Konga i zachodnią Ugandę. Ptaki tego gatunku stwierdzono również w północno-zachodniej Angoli, kilkukrotnie w zachodniej Kenii, a raz w górach Udzungwa w Tanzanii[2].

Orzeł białobrzuchy to nierzucający się w oczy ptak zamieszkujący nizinne lasy deszczowe. W Wybrzeżu Kości Słoniowej występuje zarówno w lasach pierwotnych, jak i wtórnych, jest zdolny do przeżycia również na plantacjach[4]. Preferencje żywieniowe tych orłów są słabo poznane; zjadają ptaki, wiewiórki (odnotowane w zawartości żołądków), z obserwacji wynika, że jedzą również węże[2]. Wiadomo, że buduje gniazda na wysokich drzewach. W Zimbabwe stwierdzono rozród od kwietnia do sierpnia, w Ugandzie stwierdzano próby rozrodu od października 1980 do stycznia 1981, w Ghanie obserwowano wyrośnięte pisklę w grudniu; w Liberii para była widziana przy budowie gniazda w październiku i listopadzie, a następnie w latach 1981–1984 z podrośniętym pisklęciem (od marca do maja)[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Aquila africana, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e Kemp, A.C. & Kirwan, G.M.: Cassin’s Hawk-eagle (Aquila africana). W: del Hoyo, J., Elliott, A., Sargatal, J., Christie, D.A. & de Juana, E. (eds.). Handbook of the Birds of the World Alive [on-line]. 2016. [dostęp 1 marca 2016].
  3. Aquila africana. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  4. a b Cassin's Hawk-eagle. W: Global Raptor Information Network [on-line]. The Peregrine Fund. [dostęp 1 marca 2016].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]