Osage (plemię)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Osage
Osage nation seal.gif
godło plemienia Osage
Liczebność ogółem blisko 16.000 osób określa swoją przynależność do plemienia[1]
Regiony zamieszkania  Stany Zjednoczone
Języki angielski, osage
Główne religie chrześcijaństwo (katolicyzm), pejotyzm,
tradycyjne wyznania plemienne
Pokrewne grupy etniczne Kawowie, Omaha, Ponkasowie, Quapaw

Osage (także Osagowie lub Osedżowie [2] [3]) − plemię Indian północnoamerykańskich, używające języka z grupy siouańskich, zaliczane do grupy Siuksów Południowych.

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Osagowie pochodzą pierwotnie z doliny rzeki Ohio, z terenów dzisiejszego stanu Kentucky. Po latach wojen z Irokezami, w połowie XVII wieku, przenieśli się na zachód od rzeki Missisipi, na tereny współczesnych stanów Arkansas, Missouri, Kansas i Oklahoma. W latach swojej największej świetności (początki XVIII wieku), byli najpotężniejszym indiańskim plemieniem w tym rejonie, kontrolującym tereny pomiędzy rzekami Missouri i Red.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Malarz George Catlin mówił o nich jako najwyższych ludziach w Ameryce Północnej,[4] misjonarz Isaac McCoy nazwał ich z kolei bardzo walecznymi i odważnymi, a pisarz Washington Irving najprzystojniejszymi.[5]

Znani Osagowie[edytuj | edytuj kod]

Plemię Osagów pojawia się w książce Domek na prerii Laury Ingalls Wilder. Jego wódz; Sodlat du Chene (postać autentyczna lub inspirowana autentyczną), zapobiega planowanej przez inne plemiona masakrze białych osadników. W ekranizacji powieści, z roku 1974, zagrał go Victor Mohica.

Strony zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]