Oskar Janusz Królikowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oskar Janusz Królikowski
Data i miejsce urodzenia

15 listopada 1927
Ryki

Data i miejsce śmierci

22 sierpnia 1997
Warszawa

Zawód, zajęcie

grafik, działacz harcerski

Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi Krzyż Armii Krajowej Krzyż Partyzancki Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 Medal za Warszawę 1939–1945 Warszawski Krzyż Powstańczy Złoty Krzyż „Za Zasługi dla ZHP”
Odznaka „Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny” Odznaka pamiątkowa Akcji „Burza” Odznaka Grunwaldzka Odznaka pamiątkowa Syn pułku
Grób Oskara Janusza Królikowskiego na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (kwatera 64H-II-10)

Oskar Janusz Królikowski ps. Zawadzki (ur. 15 listopada 1927 w Rykach, zm. 22 sierpnia 1997 w Warszawa) – polski grafik, działacz harcerski.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Mariana i Czesławy z domu Malawek. W 1938 ZHP, we wrześniu 1942 po złożeniu przysięgi został przyjęty do 2 Harcerskiego batalionu artylerii przeciwlotniczej „Żbik” przy V Obwodzie (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej 3 Rejonu, dywizjonie artylerii przeciwlotniczej. Wiosną 1944 otrzymał od drużynowego Piotra Osińskiego ps. „Kaczanowski” rozkaz zorganizowania zastępu w Sulejówku, w którego skład wchodziło 10–12 chłopców. Po przeprowadzeniu szkolenia harcerskiego prowadził obserwację transportów wojskowych przejeżdżających przez Rembertów i Sulejówek, sporządzał raporty, które przekazywał Piotrowi Osińskiemu. Podczas powstania warszawskiego walczył jako strzelec–bombardier w II plutonie 2 Harcerskiej baterii artylerii przeciwlotniczej „Żbik”, używał pseudonimu „Zawadzki”, został ranny, otrzymał postrzał w lewą łopatkę. Po kapitulacji dostał się do niewoli, początkowo w obozie jenieckim w Lamsdorf Stalag VIII B (nr jeniecki 104934), 23 grudnia 1944 został przetransportowany do Stalagu III A w Luckenwalde, a następnie został wysłany do jenieckiego oddziału roboczego "Arbeitskommando" w Cottbus. Po zakończeniu wojny zamieszkał w Pruszkowie, gdzie był przybocznym drużyny przy Szkole Podstawowej nr 1. W 1947 przeprowadził się do Bolesławca, gdzie uczył się w Gimnazjum i Liceum Samorządowym, prowadził tam założoną przez siebie drużynę harcerską, która podlegała hufcowi w Lwówku Śląskim. W 1948 został powołany do wojska i zakończył czynną działalność harcerską posiadając stopień Harcerza Orlego. Ukończył studia plastyczne i pracował jako artysta grafik.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]