Ostatnia bitwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy powieści z 1956 roku. Zobacz też: film o tym samym tytule.
Ostatnia bitwa
The Last Battle
ilustracja
Autor Clive Staples Lewis
Tematyka fantastyka
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania 1956
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1989
Wydawca Instytut Wydawniczy PAX
Przekład Andrzej Polkowski

Ostatnia bitwa (ang. The Last Battle) – ostatnia z siedmiu części „Opowieści z NarniiClive’a Staplesa Lewisa wydana w 1956.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Julia i Eustachy zostają wezwani do Narnii by pomóc zaprowadzić pokój królowi Tirianowi, ponieważ zaczęła tam rządzić się podstępna małpa zwana Krętaczem. Ubiera osła Łamigłówka w skórę lwa i każe mu udawać Aslana. Dla własnego zysku sprowadza Kalormeńczyków, pozwalając na wyręb mówiących drzew i sprzedawanie mieszkańców Narnii jako niewolników. Do tego stopnia mąci wszystkim Narnijczykom w głowach, iż mówi im, że Tasz (bóstwo Kalormeńczyków) i Aslan (władca Narnii) są jedną osobą.

Julia i Eustachy pomagają Tirianowi w walce z Krętaczem i Kalormeńczykami. Jednakże wpadają w pułapkę i podczas krwawej bitwy zostają wrzuceni do stajni, która miała zostać podpalona, jako ofiara dla Tasza. Spotykają w niej wszystkich swoich nieżywych przyjaciół włącznie z Piotrem, Łucją, Edmundem, profesorem Digorym i ciocią Polą. Oglądają koniec Narnii. Aslan zwołuje wszystkie stworzenia. Wszyscy muszą spojrzeć w oczy Aslanowi. W przypadku niektórych z nich „wyraz twarzy zmienił się nagle okropnie: pojawiły się nienawiść i przerażenie. Trwało to ułamek sekundy i nagle przestały być MÓWIĄCYMI zwierzętami – stały się ZWYKŁYMI zwierzętami. I wszystkie stworzenia, które spojrzały na Aslana w ten sposób, zboczyły w prawo – czyli na lewo od niego – i znikły w jego wielkim, czarnym cieniu.” Inne stworzenia „spojrzały w twarz Aslana z miłością, choć niektóre z lękiem”, znajdując schronienie w stajni, która okazuje się wejściem do krainy Aslana.

W czasie wędrówki zdają sobie sprawę, że kraina, w której się znajdują, to Narnia, lecz inna, bardziej prawdziwa, której tamta pierwsza była tylko cieniem. Klejnot podsumowuje to w słowach: „! To jest moja prawdziwa ojczyzna! To dlatego kochaliśmy starą Narnię, że czasami przypominała tę.” Dzieci spotykają Aslana, który mówi im, że ich przeniesienie do Narnii powiązane było z wypadkiem kolejowym i ich śmiercią. Są w raju, który jest rajem nie tylko dla Narnijczyków, ale i dla mieszkańców naszego świata. Spotykają tu swoich rodziców, tak, jak i wszystkich bohaterów Narnii.

Uwaga[edytuj | edytuj kod]

Częstym błędem jest pisanie, że całe rodzeństwo Pevensie zginęło i przeniosło się do „Krainy Aslana”, lecz nie dotyczy to całej czwórki. Zuzanna w czasie wypadku kolejowego przebywała gdzie indziej i nie zginęła. Przestała wierzyć w Narnię i uznała ją za zabawę z dzieciństwa. „Teraz interesują ją tylko nylonowe pończochy, szminki i zaproszenia na przyjęcia. Zawsze strasznie chciała być dorosła.” – kwituje Julia.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Tak jak stworzenie Narnii w książce Siostrzeniec czarodzieja było wzorowane na pierwszych rozdziałach Biblii, tak jej koniec w Ostatniej bitwie ma swoje źródło w biblijnych motywach apokaliptycznych, nade wszystko: opis Sądu Ostatecznego w Mt 25, 31-46, powtarzające się w wielu miejscach Nowego Testamentu wyrażenie: nowe niebo i nowa ziemia, oraz Apokalipsa świętego Jana (koniec świata poprzedza walka wyznawców Boga i czas prześladowań, a kończy przebywanie w niebieskim Jeruzalem).

Postacie[edytuj | edytuj kod]