Siostrzeniec czarodzieja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siostrzeniec czarodzieja
The Magician's Nephew
ilustracja
Autor Clive Staples Lewis
Tematyka fantastyka
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania 1955
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1988
Wydawca Instytut Wydawniczy PAX
Przekład Andrzej Polkowski

Siostrzeniec czarodzieja (ang. The Magician's Nephew) – powieść autorstwa C.S. Lewisa z cyklu „Opowieści z Narnii”. Pierwszy raz została wydana w 1955 roku. Chronologicznie jest pierwszą książką z cyklu, została jednak napisana jako przedostatnia.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Książka opisuje stworzenie Narnii przez Aslana, w czym uczestniczą Digory Kirke i Pola Plummer. Jest to pod względem chronologii pierwsza część „Narnii”. Dowiadujemy się, jak powstała. Jak w poprzednich częściach jest nawiązanie do Biblii (Stworzenie Narnii przez Aslana, możemy porównać do stworzenia Świata przez Boga).

W przedostatnim tomie pt. „Siostrzeniec czarodzieja” Pola Plummer i jej kolega Digory Kirke dzięki magicznym pierścieniom wuja Andrzeja zostają przeniesieni do „Lasu pomiędzy światami” skąd przechodzą do zrujnowanego kraju Charnu, gdzie Digory nieświadomie budzi do życia złą królową Jadis. Czarownica chce dostać się na Ziemię, aby ją zniszczyć. Potem po krótkiej wizycie na Ziemi razem z wujem Andrzejem, dorożkarzem i jego koniem trafiają do miejsca, w którym Aslan stwarza Narnię. Na końcu Digory wychodzi zwycięsko z próby dostarczenia Aslanowi owocu z zaczarowanej jabłoni, z którego wyrasta Drzewo chroniące Narnię.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Opis stworzenia Narnii przez Aslana przypomina stworzenie świata według opisu zawartego w pierwszych rozdziałach Biblii. W opisie biblijnym zostają stworzone kolejno: światłość, wody, lądy, ubogacone następnie przez rośliny i zwierzęta. Jako ostatni zostaje stworzony człowiek, którego zadaniem jest panować w Bożym imieniu nad całym stworzeniem. U Lewisa śpiew Aslana powoduje powstanie kolejno: gwiazd, słońca, ziemi (słońce wschodząc ukazuje bohaterom nowo powstałą krainę: „Ale wszędzie była tylko ziemia, skały i woda bez jednego drzewa czy krzewu, jednego skrawka trawy.”), ubogaconych następnie przez rośliny i zwierzęta, z których niektóre zostały obdarzone mową. Ostatnim etapem jest ustanowienie władcy-zarządcy Narni, którymi zostają dorożkarz Frank i jego żona Helena.
 • Stworzenie Narnii przypomina również opis stworzenia świata zawarty w Silmarillionie Tolkiena. W tych opisach stworzenie świata zostało powiązane z muzyką: śpiewem Aslana w pierwszym przypadku i muzyką chórów Ainurów pod batutą Eru Iluvatara w drugim. Możliwe jest zapożyczenie idei Lewisa od Tolkiena, lub odwrotnie, gdyż obaj autorzy przyjaźnili się i czytali wzajemnie swoje utwory literackie na spotkaniach Inklingów.

Rozdziały[edytuj | edytuj kod]

 1. Złe drzwi (The Bad Door)
 2. Digory i jego wuj (Digory And His Uncle)
 3. Las Między Światami (The Forest Between Worlds)
 4. Dzwon i młotek (The Bell And The Hammer)
 5. Żałosne Słowo (The Miserable Word)
 6. Wuj Andrzej zaczyna mieć kłopoty (Uncle Andrew Begin Having Troubles)
 7. Co się wydarzyło przed domem (What Happened In Front Of The House)
 8. Walka pod latarnią (The Fight Near The Lantern)
 9. Stworzenie Narnii (The Creation of Narnia)
 10. Pierwszy żart i inne sprawy (The First Joke And Other Matters)
 11. Digory i jego wuj mają kłopoty (Digory And His Uncle Have Troubles)
 12. Przygoda Truskawka (The Strawberrer's Adventure)
 13. Nieoczekiwane spotkanie (The Unexpected Meeting)
 14. Zasadzenie drzewa (The Planting Of The Tree)
 15. Koniec tej historii i początek wszystkich innych (The End This Story And The Beginning Of All Others)