Przejdź do zawartości

Zuzanna Pevensie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zuzanna Pevensie
Łagodna
Postać z Opowieści z Narnii
Pierwsze wystąpienie

Lew, czarownica i stara szafa

Ostatnie wystąpienie

Ostatnia bitwa

Twórca

Clive Staples Lewis

Grany przez

Annę Popplewell

Dane biograficzne
Płeć

dziewczyna

Data urodzenia

16 sierpnia

Rodzina

siostra (Łucja),
dwaj bracia (Piotr i Edmund)

Inne informacje
Wiek

13 lat

Specjalność

łucznictwo

Zuzanna Pevensie – jedna z głównych postaci w książce C.S. Lewisa Opowieści z Narnii. Jej rodzeństwo to Piotr Pevensie, Edmund Pevensie i Łucja Pevensie. Jest druga w kolejności wiekowej, po Piotrze. Zuzanna jest smukłą i pełną wdzięku dziewczyną o długich czarnych włosach i błękitnych oczach.

Lew, czarownica i stara szafa[edytuj | edytuj kod]

Zuzanna jest dziewczyną, której życie opiera się na logice. Trafia jako ostatnia do Narnii, razem ze starszym bratem. Po drugiej stronie szafy odbywają długą podróż, aż do obozu Aslana, z powodu ucieczki i zdrady Edmunda. Tam wszyscy są gotowi na wojnę z Białą czarownicą. W drodze Zuzanna dostaje broń od Świętego Mikołaja. Jest nią łuk, strzały, i magiczny róg, dzięki któremu zawsze przybędzie jakaś pomoc.

Książę Kaspian[edytuj | edytuj kod]

Zuzanna wraz z rodzeństwem zostaje ściągnięta do Narnii za pomocą swojego magicznego rogu. Tam ratuje karła Zuchona. Po wysłuchaniu jego opowieści wyrusza razem z nim i swoim rodzeństwem do obozu księcia Kaspiana. W wersji filmowej z wzajemnością zakochuje się w księciu. Pod koniec książki Aslan mówi jej i Piotrowi, że oni już do Narnii nie wrócą. Przed powrotem do realnego świata daje Kaspianowi swój magiczny róg.

Podróż „Wędrowca do Świtu”[edytuj | edytuj kod]

Zuzanna wyjeżdża z rodzicami do Ameryki. Nie występuje w książce. Uchodzi za najładniejszą w rodzinie.

Koń i jego chłopiec[edytuj | edytuj kod]

Zuzanna wraz z Edmundem i innymi Narnijczykami przyjeżdża do Taszbaanu, stolicy Kalormenu. Jest gościem księcia Rabadasza, który stara się o jej rękę. Jednak Zuzanna nie zamierza brać z nim ślubu. Gdy wszystko wskazuje na to, że jeśli nie wyjdzie za Rabadasza to będzie mieć poważne kłopoty, postanawia uciec. Gdy dowiaduje się, że Rabadasz zaatakował Anward, stolicę Archenlandii, zostaje w Ker-Paravelu, podczas gdy Edmund i Łucja wyruszają na czele armii na pomoc Archenlandii.

Ostatnia Bitwa[edytuj | edytuj kod]

Aslan wzywa do Narnii wszystkich przyjaciół, w tym Zuzannę, jednak ta uważa, że Narnia to tylko zabawa i nigdy nie istniała. Nie występuje w książce.

Została w domu kiedy zdarzył się wypadek kolejowy, w którym zginęła jej rodzina. Podczas gdy oni przenieśli się do „Narnii w Narnii” ona przestała wierzyć.