Tumnus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tumnus
Postać z Opowieści z Narnii
Pierwsze wystąpienie Lew, czarownica i stara szafa
Ostatnie wystąpienie Ostatnia bitwa
Twórca C. S. Lewis
Wystąpienia Lew, czarownica i stara szafa, Koń i jego chłopiec, Ostatnia bitwa
Grany przez James McAvoy

Tumnusfaun, występujący w Opowieściach z Narnii brytyjskiego pisarza fantasy C.S. Lewisa. Pojawia się w części pierwszej „Lew, czarownica i stara szafa” oraz piątej „Koń i jego chłopiec”. Jest pierwszym stworzeniem narnijskim, które pojawia się w Opowieściach z Narnii, spotyka go Łucja Pevensie na Latarnianym Pustkowiu.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Tumnus jest uprzejmym i wrażliwym faunem, od razu zaprasza małą dziewczynkę do siebie, na podwieczorek. Jego pieczara, wykuta w czerwonej skale, jest czysta i schludna. Tumnus pięknie gra na flecie i dużo czyta, a także posiada dar opowiadania pięknych historii. Ma bardzo miękkie serce i przyznaje się Łucji, że przyprowadził ją do siebie z rozkazu białej czarownicy, która rozkazała mu uwięzić każde dziecko, jakie pojawi się w jego okolicy. Nie czyni tego jednak i odprowadza dziewczynkę do latarni. Kiedy dowiaduje się o tym Czarownica, nasyła na niego wilczą tajną policję, a następnie zamienia w kamień. Tumnus zostaje jednak odczarowany, kiedy Aslan powraca do Narnii i pomaga siłom dobra w walce z wojskami Czarownicy.

W powieści „Koń i jego chłopiec” Tumnus jest wśród dworzan królowej Zuzanny Łagodnej i króla Edmunda Sprawiedliwego i wraz z nimi trafia do stolicy Kalormenu. To on również wymyślił podstęp, jak uciec z zamkniętego pałacu. Nie wiadomo, czy brał udział w bitwie z Rabadaszem, możliwe, że został u boku Zuzanny.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W filmie „Opowieści z Narni: Lew, czarownica i stara szafa” Tumnusa zagrał aktor James McAvoy.
  • W filmie postać Tumnusa pojawia się nieco częściej niż w książce: Edmund spotyka go, gdy siedział w lochu u Czarownicy. Dopiero przed odjazdem swoimi saniami Biała Czarownica zamienia Tumnusa w kamień (w książce Edmund spotyka Tumnusa zamienionego w kamień, gdy wszedł do zamku Czarownicy). W filmie widać Tumnusa, dzielnie walczącego z siłami zła. To on również koronuje rodzeństwo Pevensie na władców Narni i on tłumaczy Łucji, jaki jest Aslan (w książce robi to Bóbr).