Otto Neurath

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Otto Neurath
Ilustracja
Data urodzenia

10 grudnia 1882

Data śmierci

22 grudnia 1945

Zawód, zajęcie

socjolog, ekonomista i filozof

Otto Neurath (ur. 10 grudnia 1882 w Wiedniu, zm. 22 grudnia 1945 w Oksfordzie[1]) – austriacki socjolog, ekonomista i filozof.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Otto Neurath urodził się w Wiedniu w rodzinie żydowskiej. Studiował matematykę, by potem przerzucić się na lingwistykę, prawo, ekonomię, a wreszcie socjologię. Doktorat uzyskał na podstawie pracy o myśli ekonomicznej w starożytności. Jego pierwsze publikacje dotyczyły ekonomii i polityki, ogłosił też trochę prac logiczno-matematycznych. Dobrze znał pisma Marksa, był członkiem partii socjaldemokratycznej. Po I Wojnie światowej włączył się do prac socjalistycznego rządu Bawarii, zastąpionego wkrótce przez komunistyczno-anarchistyczny rząd Spartakusa. Po reakcyjnym przewrocie został aresztowany i skazany na więzienie; po proteście rządu Austrii wyszedł na wolność i (z zakazem powrotu do Niemiec) przybył do Wiednia, gdzie objął stanowisko dyrektora Muzeum Społeczno-Ekonomicznego. Traktował Koło Wiedeńskie jako ruch polityczny, w czym pozostał odosobniony, choć prawie wszyscy neopozytywiści mieli poglądy lewicowe (aktywnym socjaldemokratą był też Hahn).

Dorobek[edytuj | edytuj kod]

Inicjator działań Koła Wiedeńskiego i największy krytyk metafizyki spośród jego członków. Zaangażowany w obronę tezy o jedności nauki, jej pojęć i praw. Członek "lewego skrzydła" koła wiedeńskiego, uznawał naukę za jedyny możliwy sposób opisu świata i widział w niej narzędzie zmian społecznych. Uznawał marksizm za teorię naukową.

Przyczynił się do rozwoju języka komunikacji wizualnej i prezentacji danych. Opracował on metodę wyjaśniającą współczesny świat za pomocą języka wizualnego. W ten sposób powstał język graficzny Isotype (International System of Typographic Picture Education). W 1939 roku została opublikowana książka “Modern Man in the Making“ autorstwa Otto Neuratha. Opisywała ona historię ludzkości przy pomocy nowego języka - Isotype.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Neurath Otto, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-12-20].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Otto Neurath, International picture language. London: Kegan Paul, 1936. Facsimile reprint: Department of Typography & Graphic Communication, University of Reading, 1980.
  • Jenn & Ken Visocky O'Grady, The Information Design Handbook. How, 2008.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]