Północ-Południe (trylogia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Północ Południe
North and South
Autor

John Jakes

Tematyka

wojna secesyjna

Typ utworu

cykl powieści historycznych (trylogia)

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

USA

Język

angielski

Data wydania

1982–1987

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1991–1992

Wydawca

Krajowa Agencja Wydawnicza

Przekład

Mieczysław Dutkiewicz,
Feliks Netz,
Zbigniew Białas

Północ-Południe (ang. North and South) – trylogia Johna Jakesa, na podstawie której w latach 1985–1986 oraz 1994 powstał miniserial telewizyjny pod tym samym tytułem, uznany później za jeden z najlepszych w historii telewizji[potrzebny przypis]. Na trylogię składają się Północ i Południe, Miłość i wojna oraz Piekło i niebo.

Wszystkie książki zostały wydane również w postaci audiobooków (wówczas, tzw. książka mówiona), w oparciu o wydania Krajowej Agencji Wydawniczej[1].

Jest to historia przyjaźni dwojga Amerykanów, wychowanych w różnych kulturach i światopoglądach – na Północy i Południu, przedstawiona na przestrzeni lat, w okresie poprzedzającym wojnę secesyjną, samej wojny oraz po jej zakończeniu.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Północ i Południe[edytuj | edytuj kod]

Północ i Południe (North and South, 1982) – pierwsza część cyklu. Jej akcja rozgrywa się od Lat 40. XIX wieku po rok 1861. Główni bohaterowie poznają się jako kilkunastoletni młodzieńcy w drodze do prestiżowej akademii wojskowej West Point. Spotykają tam swojego przyszłego największego wroga - sadystycznego Elkanaha Benta, który poprzysięga im zemstę, gdy za ich sprawą zostaje usunięty z Akademii.

Po ukończeniu szkoły Orry i George trafiają natychmiast na pole bitwy, na wojnę z Meksykiem. Orry zostaje ciężko ranny, a życie ratuje mu George. Chłopak traci jednak ramię.

Po zakończeniu wojny mężczyźni wracają do domów, lecz przyjaźń trwa. Zbliżają się do siebie również ich rodziny. George wchodzi w spółkę ze starszym bratem Orry’ego; Cooperem. Jego brat, Billy Hazard, studiuje w West Point wraz z kuzynem Mainów – Charlesem, a młodsze siostry Orry’ego podkochują się w Billym Hazardzie. Ostatecznie Brett zostaje jego żoną. Narastający konflikt w narodzie miewa jednak niekiedy wpływ na relacje między głównymi bohaterami.

Nadchodzi wiosna 1861 roku. Wybucha wojna, która rozdziela obie rodziny, pełne nadziei na rychłe spotkanie.

Informacja o polskim wydaniu[edytuj | edytuj kod]

W Polsce powieść ukazała się nakładem Krajowej Agencji Wydawniczej w Katowicach. Wydana została w dwóch tomach – oba w roku 1991. Tłumaczenia dokonał Mieczysław Dutkiewicz.

Miłość i wojna[edytuj | edytuj kod]

Miłość i wojna (Love and War, 1984) – część druga serii opowiada o latach wojny (18611865). Nie wszyscy bohaterowie dożywają jej końca. Więzi łączące obie rodziny okazują się silniejsze i spotykają się one po zakończeniu konfliktu. Hazardowie postanawiają pomóc Mainom w odbudowie zrujnowanej plantacji.

Informacja o polskim wydaniu[edytuj | edytuj kod]

W Polsce powieść ukazała się nakładem Krajowej Agencji Wydawniczej w Katowicach. Wydana została w dwóch tomach – oba w roku 1992. Tłumaczenia dokonali Mieczysław Dutkiewicz (t. 1) i Feliks Netz (t. 1 i 2).

Niebo i piekło[edytuj | edytuj kod]

Piekło i niebo (Heaven and Hell, 1987) – ostatni tom koncentruje się na odbudowie zrujnowanego wojną kraju. Akcja rozgrywa się w latach 18651868. Charles Main leczy powojenne rany, walcząc z Indianami na Zachodzie. Elkanah Bent morduje żonę Hazarda; Konstancję. Madelaine Main musi stawić czoła fanatykom z Ku Klux Klanu.

Informacja o polskim wydaniu[edytuj | edytuj kod]

W Polsce powieść ukazała się nakładem Krajowej Agencji Wydawniczej w Katowicach. Wydana została w dwóch tomach – oba w roku 1992. Tłumaczenia dokonał Zbigniew Białas.

Ekranizacje[edytuj | edytuj kod]

Powieści zostały zekranizowane w formie dwóch sześcioodcinkowych i jednego trzyodcinkowego miniserialu. Główne role zagrali Patrick Swayze i James Read. Wszystkie były wielokrotnie emitowane w Polsce, po raz pierwszy wiosną 1990 roku. Wydane zostały również na kasetach VHS i płytach DVD.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nagranie Studia Książki Mówionej, Zakładu Wydawnictw i Nagrań Polskiego Związku Niewidomych, Warszawa 1992 (Ks.1), 1993 (Ks.2 i 3), czyta Ksawery Jasieński.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]