James Read

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
James Read
Imię i nazwisko James Christopher Read
Data i miejsce urodzenia 31 lipca 1953
Buffalo, w stanie Nowy Jork, USA
Strona internetowa

James Christopher Read (ur. 31 lipca 1953 roku w Buffalo, w stanie Nowy Jork) – amerykański aktor telewizyjny, teatralny i filmowy.

Życiorys[edytuj]

Przyszedł na świat jako drugi z trojga dzieci w dobrze prosperującej rodzinie. Dorastał wraz ze starszym bratem i młodszą siostrą. W 1976 roku ukończył prawo na University of Oregon w Eugene w stanie Oregon. Uczęszczał do Centrum Teatralnego w Denver, w stanie Kolorado. Debiutował na scenie off-Broadwayu i przez trzy sezony grał w lokalnym teatrze; The Denver Center Theatre Company. W 1998 roku ukończył również psychologię na Pepperdine University w Malibu, w stanie Kalifornia.

Wystąpił po raz pierwszy na małym ekranie w roli Herba Sawyera w popularnym sitcomie Zdrówko oraz jako Murphy Michaels w pierwszym sezonie serialu kryminalnego Detektyw Remington Steele. W 1984 roku, po tragicznej śmierci starszego brata, zastanawiał się nad rezygnacją z zawodu.

Przełomem w karierze była rola George'a Hazarda w miniserialu z 1985 roku – ekranizacji książki Johna Jakesa, Północ-Południe i dwóch sequelach – z 1986 i 1994 roku. Przygotowując się do tej roli, spędził kilka tygodni na rancho swojego partnera z planu; Patricka Swayze, który uczył go jazdy konno. Wcielił się też w postać legendy kina; Carego Granta w miniserialu biograficznym Biedna mała bogata dziewczynka z Farrah Fawcett w roli tytułowej. W serialu Czarodziejki wystąpił w roli ojca tytułowych bohaterek.

Od czasu do czasu pojawia się w produkcjach kinowych, m.in. Legalna blondynka oraz w scenach ostatecznie nie wykorzystanych jej sequelu Legalna blondynka 2.

Wysoki (188 cm wzrostu), leworęczny, w latach 1973-78 był żonaty z Lorą Lee, która oskarżyła go o zdradę, a rozwód zmienił się w publiczne pranie brudów. W 1988 roku ożenił się powtórnie, z młodszą o jedenaście lat aktorką; Wendy Kilbourne, którą poznał w maju 1983 roku na planie Północ-Południe, gdzie grali małżeństwo. W 1996 roku, gdy jego żona urodziła martwe dziecko, chciał porzucić aktorstwo. W 1998 roku, zamieszkali w Santa Barbara, w stanie Kalifornia. Mają dwoje dzieci – syna Jacksona (ur. 1991) i córkę Sydney (ur. 1995). Interesuje się żeglarstwem, tenisem i muzyką.

Filmografia[edytuj]

Filmy telewizyjne i kinowe[edytuj]

Seriale i miniseriale – występy regularne[edytuj]

Seriale – występy gościnne[edytuj]

Reżyser[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]