Płęsno (jezioro w gminie Chojnice)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Płęsno
Ilustracja
Widok od zachodu
Położenie
Państwo

 Polska

Region

Równina Charzykowska

Morfometria
Powierzchnia

0,46 km²

Głębokość
• maksymalna


11 m

Hydrologia
Rzeki zasilające

Struga Siedmiu Jezior

Rzeki wypływające

Struga Siedmiu Jezior

Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie gminy wiejskiej Chojnice
Mapa konturowa gminy wiejskiej Chojnice, blisko centrum na lewo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Płęsno”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Płęsno”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, na dole po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Płęsno”
Położenie na mapie powiatu chojnickiego
Mapa konturowa powiatu chojnickiego, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Płęsno”
Ziemia53°48′55,4904″N 17°32′53,5056″E/53,815414 17,548196

Płęsnojezioro rynnowe na Równinie Charzykowskiej w kompleksie leśnym Parku Narodowego Bory Tucholskie, w powiecie chojnickim województwa pomorskiego.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Akwen ma powierzchnię 46,04 ha i maksymalną głębokość ponad 11 metrów[1][2]. Jest wysoko zeutrofizowany[1].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Przy brzegach występuje głównie szuwar trzcinowy Phragmiteteum australis, jak również szuwar turzycowy tworzony przez turzycę dzióbkowatą. Miejscowo rosną też skupiska pałki szerokolistnej. W wodzie występują: rdestnica połyskująca, rdestnica pływająca, rdestnica przeszyta, wywłócznik kłosowy, rogatek sztywny, moczarka kanadyjska, osoka aloesowata, grzybień biały oraz grążel żółty. Szczególnie cenne są okazy krynicznicy tępej[1].

Faunę reprezentują m.in. wydra i zimorodek (siedliska lęgowe)[1].

Wędkarstwo[edytuj | edytuj kod]

Jezioro leszczowe, w którym (oprócz leszcza) występują: karp, płoć, wzdręga, lin, karaś pospolity, węgorz, okoń i różanka (ta ostatnia chroniona). Liczba zezwoleń dla wędkarzy jest limitowana w każdym roku (w 2015 było to 19 sztuk)[3].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Północnym brzegiem prowadzą piesze szlaki turystyczne - szlak turystyczny czerwony czerwony (BachorzeDąb BartuśMęcikał) i szlak turystyczny zielony zielony (Bachorze - Dąb Bartuś - Klosnowo). Teren wokół Dębu Bartuś, niedaleko zachodniego brzegu jest zagospodarowanym miejscem wypoczynku. W pobliżu tego drzewa znajduje się drewniany most na Strudze Siedmiu Jezior[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d PNBT, Jezioro Płęsno
  2. a b Zaborski Park Krajobrazowy, mapa 1:50.000, Eko-Kapio, Kartuzy, 2016
  3. PNBT, Wędkarstwo