Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pałac Władysława Reymonta
w Kołaczkowie
Symbol zabytku nr rej. 2521/A z 7.10.1955[1]
Ilustracja
Główna elewacja pałacu Władysława Reymonta w Kołaczkowie.
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Kołaczkowo

Typ budynku

pałac, dwór

Styl architektoniczny

klasycyzm

Inwestor

rodzina Stablewskich

Ukończenie budowy

początek XIX wieku

Ważniejsze przebudowy

po 1945

Położenie na mapie gminy Kołaczkowo
Mapa konturowa gminy Kołaczkowo, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Pałac Władysława Reymontaw Kołaczkowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Pałac Władysława Reymontaw Kołaczkowie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pałac Władysława Reymontaw Kołaczkowie”
Położenie na mapie powiatu wrzesińskiego
Mapa konturowa powiatu wrzesińskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pałac Władysława Reymontaw Kołaczkowie”
Ziemia52°13′00″N 17°37′19″E/52,216667 17,621944

Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowiezabytkowy klasycystyczny pałac (przez historyków sztuki uważany również za dwór) z XIX wieku w Kołaczkowie, w powiecie wrzesińskim, w województwie wielkopolskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pałac powstał na początku XIX wieku dla rodziny Stablewskich (Marcin Libicki podaje, że dla Tadeusza Grabskiego). W latach 1920–1925 w pałacu mieszkał i tworzył Władysław Reymont. W tym okresie w kołaczkowskim dworze bywało wiele zaprzyjaźnionych z Reymontem osób ze świata nauki, polityki i kultury, m.in. Adam Grzymała-Siedlecki, Kornel Makuszyński, Zenon Przesmycki, Roman Dmowski, Władysław Grabski, Maciej Rataj czy Wincenty Witos[2]. Tu prawdopodobnie powstały też opowiadania: „Osądzona”, „Księżniczka”, „Bunt” i „Legenda”[3]. Po 1945 wnętrza zostały przebudowane. Został wybudowany w kształcie prostokąta. Przy elewacji frontowej umieszczony jest portyk w stylu jońskim podparty przez osiem kolumn. Zachowały się meble używane przez pisarza. Przy pałacu znajduje się park, a w nim klasycystyczna oficyna z pierwszej połowy XIX wieku oraz budynki gospodarcze.

Obecnie pałac jest siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury. Mieści się w nim również Izba Pamięci Władysława Reymonta oraz Regionalna Izba Spółdzielczości Bankowej przy Powiatowym Banku Spółdzielczym we Wrześni.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023, s. 252 [dostęp 2012-06-22].
  2. Pałac w Kołaczkowie • Odkryj Wielkopolskę • sprawdź ciekawe miejsca w Twojej okolicy [online], regionwielkopolska.pl [dostęp 2023-07-16] (pol.).
  3. Pałac Reymonta w Kołaczkowie [online], Wielkopolska.travel - Wielkopolski Portal Turystyczny, 26 listopada 2018 [dostęp 2023-07-16] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]