Parafia św. Mikołaja w Ujściu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia św. Mikołaja
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo  Polska
Siedziba Ujście
Adres Plac Wiosny Ludów 1
64-850 Ujście
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja gnieźnieńska
Dekanat chodzieski
Kościół św. Mikołaja
Filie Nowa Wieś Ujska – Kaplica pw. Serca Jezusowego, Mirosław Ujski – Kaplica św. Józefa, Chrustowo, Jabłonowo, Nietuszkowo – Kościółek pw. Wniebowzięcia NMP
Proboszcz ks. Robert Różański
Wezwanie św. Mikołaja
Wspomnienie liturgiczne 6 grudnia
Położenie na mapie Ujścia
Mapa lokalizacyjna Ujścia
Parafia św. Mikołaja
Parafia św. Mikołaja
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia św. Mikołaja
Parafia św. Mikołaja
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Parafia św. Mikołaja
Parafia św. Mikołaja
Położenie na mapie powiatu pilskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu pilskiego
Parafia św. Mikołaja
Parafia św. Mikołaja
Położenie na mapie gminy Ujście
Mapa lokalizacyjna gminy Ujście
Parafia św. Mikołaja
Parafia św. Mikołaja
Ziemia53°03′07,6″N 16°43′57,9″E/53,052111 16,732750
Strona internetowa

Parafia św. Mikołaja w Ujściu – parafia rzymskokatolicka w Ujściu w dekanacie chodzieskim, archidiecezji gnieźnieńskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia w Ujściu istniała już prawdopodobnie w czasach pierwszego państwa polskiego. Od zarania dziejów parafia wchodziła w skład Archidiecezji Poznańskiej. Aż do 1918 r. parafię tworzyły: miasto Ujście oraz okoliczne wsie. Po roku 1918, kiedy to zmieniły się granice państwa, a Ujście stało się miasteczkiem granicznym, granice parafii uległy zmianie. W jej granicach pozostały wsie na południe od Noteci, wieś Byszki oraz południowa część Ujścia. Od 1945 r. do 2002 r. do parafii Ujście należały miasto Ujście, Byszki, Nowa Wieś Ujska, Mirosław, Jabłonowo oraz Nietuszkowo.

W 1972 r. papież Paweł VI ustanowił nowe diecezje w Polsce, które pokrywały się z granicami Polski i Niemiec przedwojennymi, co oznaczało, że część północna Ujścia znalazła się w granicach innej diecezji. W 1992 r. zostało to jeszcze bardziej utrwalone, kiedy to papież Jan Paweł II ustanowił Diecezję Koszalińsko-Kołobrzeską. W ten sposób Ujście znalazło się w granicach trzech diecezji (Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej na północy, Archidiecezji Gnieźnieńskiej pomiędzy Gwdą a Notecią oraz Archidiecezji Poznańskiej na południu od Noteci). Byszki trafiły do Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Od 2002 r., kiedy utworzono parafię w Pile-Motylewie, rozpoczęły się problemy mieszkańców północnej części Ujścia, gdyż zostali oni włączeni to tej parafii.

Dekretem papieża z 23 marca 2004 r. zmieniono granice trzech diecezji (Gnieźnieńskiej, Poznańskiej i Włocławskiej) oraz w osobnym dekrecie utworzono diecezję bydgoską. Miasto Ujście wraz z częścią północną trafiło do Archidiecezji gnieźnieńskiej a wieś Byszki do diecezji bydgoskiej.

Terytorium[edytuj | edytuj kod]

W skład samej parafii wchodzą następujące wsie gminy: Nowa Wieś Ujska, Mirosław Ujski, Chrustowo, Jabłonowo oraz Nietuszkowo (Gmina Chodzież).

Pielgrzymki[edytuj | edytuj kod]

Corocznie od 1997 r. z parafii odbywa się piesza pielgrzymka do Skrzatusza, do sanktuarium Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie znajduje się pieta Matki Boskiej Bolesnej. Pielgrzymi pokonują ok. 30 km.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]