Parafia Miłosierdzia Bożego w Kamiennej Górze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia Miłosierdzia Bożego
Kaplica parafialna pw. Miłosierdzia Bożego urządzona w parterze budynku mieszkalnego
Kaplica parafialna pw. Miłosierdzia Bożego urządzona w parterze budynku mieszkalnego
Państwo  Polska
Siedziba Kamienna Góra
Adres ul. Stefana Okrzei 12
58-400 Kamienna Góra
Data powołania 16 grudnia 2009
27 czerwca 2014 (wznowienie)
Data zamknięcia 28 marca 2013
Wyznanie starokatolickie
Kościół Kościół Starokatolicki w RP
Kaplica Miłosierdzia Bożego
Filie kaplica św. Andrzeja Apostoła w Bartnicy
Proboszcz ks. Daniel Makowski
Wezwanie Miłosierdzia Bożego
Wspomnienie liturgiczne Niedziela Miłosierdzia Bożego - I Niedziela po Wielkanocy
Położenie na mapie Kamiennej Góry
Mapa lokalizacyjna Kamiennej Góry
Parafia Miłosierdzia Bożego
Parafia Miłosierdzia Bożego
Położenie na mapie powiatu kamiennogórskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kamiennogórskiego
Parafia Miłosierdzia Bożego
Parafia Miłosierdzia Bożego
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Parafia Miłosierdzia Bożego
Parafia Miłosierdzia Bożego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Miłosierdzia Bożego
Parafia Miłosierdzia Bożego
Ziemia50°47′06,380″N 16°02′08,299″E/50,785106 16,035639

Parafia Miłosierdzia Bożego w Kamiennej Górzeparafia Kościoła Starokatolickiego w RP. Parafia w przeciągu kilku ostatnich lat trzykrotnie zmieniła przynależność konfesyjną. Msze św. w Kamiennej Górze sprawowane są w niedzielę o godz. 12:00 oraz we środę i piątek o godz. 16:00. W Bartnicy nabożeństwa sprawuje się zgodnie z ogłoszeniami proboszcza parafii.

Od końca XIX wieku w Kamiennej Górze działała parafia Kościoła Starokatolickiego w Niemczech, która w wyniku zmiany granic z 1945 została zlikwidowana. Parafia dysponowała prawdopodobnie dwoma kościołami, z których obecnie jeden pełni funkcję kościoła parafii rzymskokatolickiej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jest to budowla w typowym dla starokatolików niderlandzkim stylu budowania; nad głównym wejściem znajduje się portyk z mozaiką przedstawiającą Chrystusa Króla, niemal identyczna z mozaiką nad wejściem do katedry Starokatolickiej w Utrechcie. Drugi budynek sakralny został przejęty przez Skarb Państwa i obecnie pełni funkcję sali gimnastycznej przy Liceum Ogólnokształcącym w Kamiennej Górze.

Kościół Starokatolicki w RP[edytuj | edytuj kod]

Parafia Miłosierdzia Bożego w Kamiennej Górze została erygowana decyzją bpa Marka Kordzika w dn. 16 grudnia 2009, jako pierwsza misyjna placówka Kościoła Starokatolickiego w regionie dolnośląskim. Nowo utworzona parafia otrzymała wezwanie Miłosierdzia Bożego. Jej proboszczem został mianowany ks. Stanisław Będzieszak. Od samego początku parafia aktywnie zaangażowała się w pomoc charytatywną i opiekuńczą, dzięki czemu zyskała dużą grupę sympatyków i podopiecznych. Od 4 stycznia 2011 decyzją władz Kościoła do parafii został skierowany na praktykę duszpasterską diakon Michał Hasiński, który przygotowywał się do przyjęcia święceń kapłańskich, otrzymał je 21 maja 2011 i został mianowany wikariuszem parafii. 15 sierpnia 2011 został on odwołany z funkcji wikariusza i decyzją władz Kościoła przeniesiony na duszpasterstwo do Warszawy.

Parafia Miłosierdzia Bożego w Kamiennej Górze prowadziła działalność duszpasterską na terenie całego miasta. Parafianie mieszkali w każdej z części miasta, które jest dość rozległe i położone na terenie górzystym. Ostatnim obiektem sakralnym był niewielki lokal przy ul. Stefana Okrzei 12, niewystarczający dla szybko rozrastającej się wspólnoty. W maju 2011 przeprowadzono remont generalny elewacji kaplicy. 20 lipca 2011 parafia uzyskała czasowe prawo użytkowania obiektu przy ul. Armii Ludowej 5 w Kamiennej Górze (wygasło ono 2 stycznia 2012), który nazwano „Domem Parafialnym”, gdzie spełniano statutowe wytyczne parafii. Przede wszystkim, mieścił się tam magazyn żywności, magazyn odzieży, jadłodajnia dla najuboższych mieszkańców powiatu, świetlica dla dzieci i młodzieży z warsztatami zajęciowymi.

W sierpniu 2011 na mocy dekretu bpa Marka Kordzika nastąpiło włączenie parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubawce i parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kamiennej Górze do parafii Miłosierdzia Bożego w Kamiennej Górze. Od 19 kwietnia 2012 w parafii na stanowisku proboszcza następował stały wakat, a wierni pozostawali bez opieki duszpasterskiej. Decyzją Rady Kapłańskiej Kościoła Starokatolickiego w RP parafia została zlikwidowana 28 marca 2013, a wyznawcy przeszli pod opiekę rzymskokatolickiej diecezji legnickiej lub włączyli się do wspólnoty Senioratu Misyjnego Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła kierowanego w mieście przez ks. Stanisława Będzieszaka.

Katolicki Kościół Narodowy w Polsce[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2012 były duchowny Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła w RP ks. Adam Rosiek postanowił nawiązać kontakty ze Stanisławem Będzieszakiem – byłym księdzem Kościoła Starokatolickiego w RP, zajmującym od kilku miesięcy majątek parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Kamiennej Górze i utworzyć nową wspólnotę pod nazwą „Seniorat Misyjny PNKK” (także nazywana jako Reformowany Polski Narodowy Katolicki Kościół). Obecnie wspólnota ta nosi nazwę Polski Narodowy Katolicki Kościół w Kanadzie – Seniorat Misyjny w Polsce.

Polski Narodowy Katolicki Kościół w RP[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2014 roku ks. Stanisław Będzieszak podziękował za współpracę ks. Rośkowi, w wyniku czego wystąpił z Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła – Seniorat Misyjny w Polsce. W październiku 2014 proboszcz z Kamiennej Góry nawiązał współpracę z biskupem Jerzym Rybką i przeszedł pod jurysdykcję Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła w RP. 12 grudnia 2014 zgodnie z decyzją abpa Augustína Bačinskiego ks. Stanisław Będzieszak otrzymał tytuł kanonika[1].

Z dniem 1 października 2015 nowym administratorem parafii został mianowany ks. Daniel Makowski. W kwietniu 2017 roku parafia wraz ze swoim proboszczem powróciła pod jurysdykcję Kościoła Starokatolickiego w RP. Od tego czasu przy parafii rezyduje ks. diakon Piotr Janowski.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Dekret mianujący ks. Stanisława Będzieszaka na Kanonika Kapituły św. Gorazda w Nitrze z 12.11.2014 (SKC - 173/2014/M).