Pargalı İbrahim Pasza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pargali Ibrahim Pasza

Pargali Ibrahim Pasza (tur. Pargalı İbrahim Paşa, ur. 1493 w Pardze[1], Republika Wenecka, zm. 15 marca 1536 w Konstantynopolu), znany też jako Frenk Ibrahim Pasza – wielki wezyr w Imperium Osmańskim. Pochodził z rodziny greckich chrześcijan – rybaków z Pargi[1]. W latach 1523–1536 sprawował urząd wielkiego wezyra. Brał udział w bitwie pod Mohaczem (1526), dowodził oblężeniem Wiednia (1529), a w latach 1532–1534 walczył z powodzeniem jako naczelny wódz w I wojnie turecko-perskiej. Wielki wezyr był człowiekiem świetnie wykształconym, zarówno w zakresie strategii wojennej, jak i dyplomacji (znał 8 języków). Wenecjanie nazywali go "Wspaniałym". Pasza patronował także sztuce. Zgromadził dużą kolekcję obrazów i rzeźb. Do dziś w jego dawnym pałacu znajduje się muzeum malarstwa.

Ibrahim był najbliższym przyjacielem, a także szwagrem (damatem) sułtana Sulejmana Wspaniałego (mężem jego siostry – sułtanki Hatice). Część historyków twierdzi jednak, że jego żoną była Muhsine Hatun, wnuczka Iskendera Paszy, który był wezyrem w czasach rządów sułtana Bajazyda II (dziada Sulejmana Wspaniałego)[2]. Około 1520 roku Ibrahim podarował padyszachowi niewolnicę Roksolanę (późniejszą sułtankę Hürrem). W wyniku jej intryg został oskarżony o spisek i stracony z polecenia sułtana, to zdarzenie jest wskazywane jako jeden z momentów wyznaczających początek sułtanatu kobiet.

W kulturze[edytuj | edytuj kod]

  • Ibrahim Pasza jest jedną z ważniejszych postaci tureckiego serialu Wspaniałe stulecie. W jego rolę wcielił się Okan Yalabık.
  • Postać wielkiego wezyra jest również jedną z ważniejszych postaci drugoplanowych w książce fińskiego pisarza Mika Waltariego, Mikael Hakim.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Gönül Pultar (ed.), Imagined Identities: Identity Formation in the Age of Globalization, Syracuse University Press 2013, s. 346, ​ISBN 978-0-8156-3342-6​.