Park Niepodległości (Tel Awiw)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Niepodległości
גן העצמאות
Ha-Atsma'ut Garden
ilustracja
Państwo

 Izrael

Miejscowość

Tel Awiw

Dzielnica

Trzecia

Powierzchnia

15 ha

Data założenia

1952

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Park Niepodległościגן העצמאותHa-Atsma'ut Garden”
Ziemia32°05′28″N 34°46′18″E/32,091111 34,771667

Park Niepodległości (hebr. גן העצמאות; Ha-Atsma'ut Garden) – park miejski położony nad Morzem Śródziemnym w centralnej części Tel Awiwu, w Izraelu. Jest to popularne miejsce spotkań izraelskich homoseksualistów[1].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa parku nawiązuje do ogłoszenia w dniu 14 maja 1948 Deklaracji Niepodległości Izraela, co dało początek Państwu Izraela.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Park zajmuje powierzchnię 15 ha, która rozciąga się na wapiennym wzgórzu o wysokości około 20 metrów n.p.m., położonym w osiedlu Cafon Jaszan, na południe od rzeki Jarkon w Tel Awiwie.

Środowisko naturalne[edytuj | edytuj kod]

Tereny parku Niepodległości są w większości porośnięte trawami, a drzewostan jest zdominowany przez oleandry i agawy. Z innych roślin występują tutaj między innymi wiesiołek, opuncja figowa, jukka i tamaryszek. Podłożem są skały wapienne[2].

Rozkład przestrzenny[edytuj | edytuj kod]

Park został zaprojektowany przez architekta krajobrazu Avrahama Karavana. Park został zaprojektowany w stylu ogrodu angielskiego, w którym wykorzystano naturalne warunki terenu tworząc tereny trawiaste otoczone żywopłotami. Przy planowaniu parku przyjęto za najważniejsze zadanie zachowanie pięknego widoku na morze. Pojawiły się jednak trudności z sadzeniem niektórych gatunków roślinności w pobliżu plaży. Roślinność nie potrafiła się dostosować do silnego wiatru i słonej wody morskiej. Rozwiązaniem tych problemów okazało się wprowadzenie niewielkich zmian w topografii terenu: wschodnią część parku obniżono, a zachodnią podwyższono.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Badania archeologiczne odkryły istnienie w południowej części parku pozostałości fortyfikacji twierdzy Aleksandra Jannaja, z dynastii Machabeuszów.

W drugiej połowie XIX wieku w południowej części wzgórza chowano zmarłych z pobliskiej arabskiej wioski Al-Mas'udiyya (hebr. סומייל; Summayl)[3].

W opracowanym w 1925 przez architekta sir Patricka Geddesa planie rozbudowy Tel Awiwu, w miejscu tym zaplanowano park. Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny znajdowała się tutaj baza wojskowa brytyjskiej armii. W trakcie wojny o niepodległość w 1948 bazę przekształcono w bazę Sił Obronnych IzraelaCamp Yona”. To tutaj zgromadzono broń przejętą z zatopionego statku IrgunuAltalena”. Po wojnie bazę przekształcono w przejściowy obóz dla imigrantów.

Pierwsze drzewa zasadzono w dniu 14 maja 1949 – Dzień Niepodległości Izraela. Oficjalne otwarcie parku nastąpiło w 1952.

W 1963 Kadi Tawfik Asali wydał oficjalne zezwolenie na przeniesienie muzułmańskich grobów, aby umożliwić wybudowanie w tym miejscu Hotelu Hilton Tel Awiw. Sprawa ta wywołała wielkie oburzenie wśród izraelskich Arabów. Izraelskie władze negocjowały z siecią hotelową Hilton inną lokalizację hotelu, ale sieć Hilton odmówiła. Po długich rozmowach Hotel Hilton Tel Awiw powstał w samym centrum parku.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

W obrębie parku znajduje się estrada koncertowa. Jest tu także wiele rzeźb oraz pomników, w tym pomnik izraelskich pilotów Aarona Davida Sprinzaka i Matityahu Sukenika, którzy zginęli broniąc miasta przed egipskim bombardowaniem w 1948.

Sport i rekreacja[edytuj | edytuj kod]

W parku wybudowano boisko do piłki nożnej oraz wytyczono trasy spacerowe i rowerowe.

Baza noclegowa[edytuj | edytuj kod]

W centralnej części parku znajduje się luksusowy Hotel Hilton Tel Awiw, a na północny wschód od parku jest Grand Beach Hotel.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Witaj w Parku Niepodległości. [w:] Notes [on-line]. 23 maja 2008. [dostęp 2010-03-22]. (hebr.).
  2. Roślinność w Parku Niepodległości. [w:] Kibbutzim College [on-line]. [dostęp 2010-03-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (12 marca 2007)]. (hebr.).
  3. Welcome To al-Mas'udiyya. [w:] Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2010-03-22]. (ang.).