Park im. Jadwigi Dziekońskiej w Białymstoku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park im. Jadwigi Dziekońskiej
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Białystok

Dzielnica

Centrum

Powierzchnia

ok. 3,0 ha

Data założenia

1981

Projektant

mgr inż. arch. Jan Kabac

Położenie na mapie Białegostoku
Mapa konturowa Białegostoku, w centrum znajduje się punkt z opisem „Park im. Jadwigi Dziekońskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Park im. Jadwigi Dziekońskiej”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Park im. Jadwigi Dziekońskiej”
Ziemia53°08′06″N 23°08′28″E/53,135000 23,141111

Park im. Jadwigi Dziekońskiej – park miejski o powierzchni ok. 3 ha położony w centrum Białegostoku w pobliżu dworca autobusowego oraz kolejowego PKP[1].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Tereny zielone położone pomiędzy ul. Bohaterów Monte Cassino, ul. Dąbrowskiego, a kościołem św. Rocha uchwałą Miejskiej Rady Narodowej w 1981 roku nazwano imieniem Jadwigi Dziekońskiej, która w ostatnim okresie swego życia pełniła funkcję kuriera – łączniczki do zadań specjalnych przy szefie łączności w Komendzie Okręgu Armii Krajowej.

Historia parku[edytuj | edytuj kod]

W 2001 r. wykonano modernizację obiektu według projektu mgr. inż. arch. Jana Kabaca. Założeniem koncepcji było uzupełnienie istniejącej zieleni parkowej nowymi nasadzeniami, w wyniku czego uzyskano zwarty, zielony kompleks parku odizolowany od ruchliwych ulic poprzez gęsty szpaler krzewów i średniowysokich drzew. Posadzono drzewa (klon, lipa, jarzębina) oraz krzewy (kalina, budleja, pięciornik, irga, oliwnik, lilak), a także róże.

W październiku 2009 roku w pobliżu budynku Wojewódzkiego Centrum Animacji Kultury rozpoczęto budowę skateparku, którego oficjalnego otwarcia w dniu 8 lipca 2010 roku dokonali prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski w obecności aktorki Krystyny Jandy (propagatorki jazdy rowerowej). Obecnie jest to jeden z dwóch białostockich skateparków – obok Skateparku Węglowa mieszczącego się nie tylko w plenerze, ale także w hali.

Ogólnodostępny, oświetlony plac umożliwiający korzystanie z niego w godzinach wieczornych. Umieszczono tam szereg przeszkód oraz platform i wzniesień, Znajdą się tam schodki, murki, pochylnie o zróżnicowanych długościach i wysokościach od 0,45 m do 1,5 m nad powierzchnią gruntu[2].

Ważniejsze obiekty[edytuj | edytuj kod]

  • zabytkowy kościół św. Rocha zaprojektowany przez Oskara Sosnowskiego,
  • cztery budynki, w kształcie walców z przeszklonymi stożkowymi dachami tzw. Białostockie Spodki, zaprojektowane przez Henryka Toczydłowskiego, siedziba Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury,
  • skatepark - ogólnodostępny plac z licznymi trasami do jazdy na deskorolkach, a także przeznaczony do uprawiania sportów takich jak skateboarding, BMX
  • pomnik Jadwigi Dziekońskiej,
  • fontanna w otoczeniu skalniaków.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]