Park Centralny w Białymstoku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Park Centralny park miejski w Białymstoku o powierzchni 3,27 ha położony w centrum miasta, znajdujący się w obrębie ulic: Kijowskiej, Sosnowej, K. Kalinowskiego, J. Mariańskiego oraz placu Uniwersyteckiego[1].

Historia parku[edytuj | edytuj kod]

Cały park Centralny utworzony został na miejscu zniszczonego najpierw przez hitlerowców, a później władze ludowe PRL, XIX-wiecznego cmentarza rabinackiego (kirkutu), który zajmował teren między ulicami Kalinowskiego a nieistniejącą już w większej części ulicą Odeską. Do 2007 roku w parku Centralnym znajdowała się macewa upamiętniająca cmentarz rabinacki - obecnie znajdująca się na cmentarzu żydowskim na ul. Wschodniej. W parku istnieje ekologiczny rekreacyjny plac zabaw dla dzieci. Od strony Placu Uniwersyteckiego mieści się Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej składający się z betonowych, wysokich na 17 m kolumn, złączonych ze sobą monumentalną miedzianą koroną drzew, gdzie umieszczono w niej niby w gnieździe orła z rozpostartymi skrzydłami.

Na terenie parku zbudowano w roku 1974 amfiteatr im. Czesława Niemena ze sceną o powierzchni 200 m2 i trybunami na 3,5 tysiąca miejsc. W latach 2006-2012 na jego miejscu powstała Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku[2]. W północno-zachodniej części parku u jego podnóża mieści się Białostocki Teatr Lalek. Park Centralny jest jednym z punktów otwartego w czerwcu 2008 r. Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku opracowanego przez grupę doktorantów i studentów UwB - wolontariuszy Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku. Od grudnia 2012 r. fragment parku sąsiadujący z Operą i Teatrem Lalek nosi nazwę Placu Stanisława Moniuszki[3].

Otoczenie parku[edytuj | edytuj kod]

Na terenie parku znajdują się m.in.:[4]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]