Park Centralny w Białymstoku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Centralny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Białystok

Dzielnica

Centrum

Powierzchnia

3,27 ha

Data założenia

Wczesne lata 50. XX w.

Projektant

Stanisław Grall

Położenie na mapie Białegostoku
Mapa konturowa Białegostoku, w centrum znajduje się punkt z opisem „Park Centralny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Park Centralny”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Park Centralny”
Ziemia53°07′49,2″N 23°09′08,1″E/53,130333 23,152250

Park Centralny park miejski w Białymstoku o powierzchni 3,27 ha położony w centrum miasta, znajdujący się w obrębie ulic: Kijowskiej, Sosnowej, K. Kalinowskiego, J. Mariańskiego oraz placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów[1].

Historia parku[edytuj | edytuj kod]

Cały park Centralny utworzony został na miejscu zniszczonego najpierw przez hitlerowców, a później władze ludowe PRL, XIX-wiecznego cmentarza rabinackiego (kirkutu), który zajmował teren między ulicami Kalinowskiego a nieistniejącą już w większej części ulicą Odeską. Do 2007 roku w parku Centralnym znajdowała się macewa upamiętniająca cmentarz rabinacki – przeniesiona później na cmentarz żydowski na ul. Wschodniej. W parku istnieje ekologiczny rekreacyjny plac zabaw dla dzieci. Od strony Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów mieści się Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej składający się z betonowych, wysokich na 17 m kolumn, złączonych ze sobą monumentalną miedzianą koroną drzew, gdzie umieszczono w niej niby w gnieździe orła z rozpostartymi skrzydłami.

Na terenie parku zbudowano w roku 1974 amfiteatr im. Czesława Niemena ze sceną o powierzchni 200 m2 i trybunami na 3,5 tysiąca miejsc. W latach 2006-2012 na jego miejscu powstała Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku[2]. W północno-zachodniej części parku u jego podnóża mieści się Białostocki Teatr Lalek. Park Centralny jest jednym z punktów otwartego w czerwcu 2008 r. Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku opracowanego przez grupę doktorantów i studentów UwB – wolontariuszy Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku. Od grudnia 2012 r. fragment parku sąsiadujący z Operą i Teatrem Lalek nosi nazwę Placu Stanisława Moniuszki[3].

Otoczenie parku[edytuj | edytuj kod]

Na terenie parku znajdują się m.in.:[4]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]