Pat Brown

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Edmund Gerald „Pat” Brown Sr.
Gov. Pat Brown.jpg
Data i miejsce urodzenia 1905
San Francisco
Data śmierci 1996
Gubernator Kalifornii
Okres od styczeń 1959
do styczeń 1967
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Goodwin Jess Knight
Następca Ronald Reagan

Pat Brown, właśc. Edmund Gerald Brown Sr. (ur. 21 kwietnia 1905, zm. 16 lutego 1996) – amerykański polityk związany z Partią Demokratyczną, w latach 1959-1967 pełnił urząd gubernatora rodzinnego stanu Kalifornia.

Przed rozpoczęciem kariery publicznej[edytuj | edytuj kod]

Przyszedł na świat w San Francisco jako syn Edmunde i Idy Schuckman Brown. Już w szkole średniej przyjął przydomek Pat. Mając 12 lat (był to czas trwania I wojny światowej) sprzedawał przechodniom bony wojenne.

W roku 1927 ukończył San Francisco Law School, zostając tym samym prawnikiem. Pracował czas jakiś w sklepie tytoniowym swego ojca.

Kariera polityczna przed wyborem na gubernatora[edytuj | edytuj kod]

Praktykę adwokacką rozpoczął w San Francisco. W owym okresie był aktywnym członkiem Partii Republikańskiej, ale we wczesnych latach 30. przeszedł do demokratów (co ciekawe jego przyszły następca na stanowisku gubernatora, Ronald Reagan, początkowo był demokratą, zanim zarejestrował się jako republikanin).

Już w roku 1928 Brown kandydował do stanowej legislatury (jako republikanin), ale wybory przegrał. W roku 1939 kandydował na stanowisko prokuratora okręgowego w San Francisco, ale ponownie poniósł porażkę. Dopiero w 1943 zdobył to stanowisko.

Prokuratorem okręgowym był przez siedem lat, zwalczając gorliwie nielegalny handel i podziemie aborcyjne. Po owych siedmiu latach (w 1950) został wybrany na prokuratora generalnego Kalifornii (był wtedy jednym demokratą, który wygrał walkę o stanowe stanowisko rządowe). Urząd ten zajmował osiem (1951-1959) lat.

Gubernator Kalifornii[edytuj | edytuj kod]

W roku 1958 uzyskał nominację demokratów na gubernatora Kalifornii i pokonał znanego senatora federalnego i byłego lidera republikańskiej większości w tej izbie Williama F. Knowlanda większością ponad 20% głosów. W 1962 wysoko pokonał byłego wiceprezydenta (i późniejszego prezydenta) Richarda Nixona.

Brown generalnie uważany jest za dobrego gubernatora. Szczególnie zaznaczył się jego udział w rozwoju gospodarki wodnej. Miał dobre stosunki z legislaturą stanową, która tylko pięć razy przez osiem lat sprawowania urzędu odrzuciła jego propozycje. Z powodzeniem zajmował się też edukacją.

W roku 1960 ubiegał się o prezydencką nominację z ramienia demokratów, ale jej nie uzyskał.

Brown uważał się za przeciwnika kary śmierci, czemu niejednokrotnie głośno dawał wyraz. Jednakże za jego rządów wykonano pewną liczbę egzekucji, w tym tak słynne, jak sprawy Caryla Chessmana i Elizabeth Duncan (ostatnia kobieta stracona w USA przed 1984 rokiem). W roku 1963 Brownowi udało się wstrzymać wszystkie egzekucje. Ostatnia osoba w Kalifornii, która poszła do komory gazowej, została stracona już za rządów Reagana.

Mimo swej popularności i niewątpliwych osiągnięć Brown przegrał walkę o trzecią kadencję w 1966, kiedy pokonał go były demokrata, znany aktor (i ongiś szef związku zawodowego aktorów) oraz przyszły prezydent Ronald Reagan. Rok 1966 był w ogóle dobrym rokiem dla republikanów w całych stanach. Obie strony (Brown i Reagan) uciekały się do kampanii negatywnej. Reagan zupełnie bezpodstawnie pomawiał Browna o poglądy komunistyczne.

Dalsze życie[edytuj | edytuj kod]

Brown, który po przegranej z Reaganem wycofał się z działalności politycznej, wspierał kariery własnych dzieci, w tym syna Jerry’ego. Zmarł w 1996 roku w wieku 90 lat w Beverly Hills i został pochowany na cmentarzu w Colmie.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Brown ożenił się w roku 1930 ze swoją znajomą jeszcze z czasów dzieciństwa Bernice Layne. Miał wtedy 25 lat a ona 22. Bernice była córką policjanta z San Francisco.

Ich syn Jerry Brown (ur. 1938) również był gubernatorem Kalifornii (w latach 1975-1983) i poważnym kandydatem do nominacji prezydenckiej demokratów w latach 1976, 1980 i 1992. W latach 1999-2007 był burmistrzem Oakland, a w listopadzie 2006 wygrał wybory na stanowego prokuratora generalnego.

Jego córka, Kathleen Brown, była stanową sekretarz skarbu. Pat i Bernice mieli ponadto jeszcze dwie córki: Barbarę i Cynthię.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]