Patrick Lindner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Patrick Lindner
Ilustracja
Patrick Lindner (2018)
Imię i nazwisko

Friedrich Günther Raab

Data i miejsce urodzenia

27 września 1960
Monachium

Instrumenty

śpiew

Gatunki

szlagier

Zawód

piosenkarz

Aktywność

od 1989

Wydawnictwo

Ariola, Artists & Acts, BMG, Disky, Electrola, Koch Universal Music, Luna Music, Marcato, Promo, Sony BMG Music Entertainment, Telamo, Warner Music Group, Virgin, VM Records

Współpracownicy
Kristina Bach, Andreas Bärtels, Christian Bruhn, Jean Frankfurter, Wolfgang Hofer, Irma Holder, Edith Jeske, Robert Jung, Dietmar Kawohl, Maurice Lasarte, Bernd Meinunger, Tommy Mustac, Jean Norman, Tobias Reitz, Alfons Weindorf, Hermann Weindorf
Strona internetowa

Patrick Lindner właśc. Friedrich Günther Raab (ur. 27 września 1960 w Monachium) – niemiecki piosenkarz szlagierowy, aktor.

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Patrick Lindner urodził się w dzielnicy Monachium, Sendling jako syn urzędniczki ubezpieczeniowej i gospodyni domowej Hedwig (1926–2016) i Friedricha[1]. Początkowo pracował jako kucharz w Hotel Bayerischer Hof w Monachium.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Patrick Lindner w 1989 roku wystąpił na Grand Prix Muzyki Ludowej w austriackim Linz, na którym z utworem pt. Die kloane Tür zum Paradies (muz. Jeana Frankfurter, sł. Irma Holder) zajął 2. miejsce i tym samym rozpoczęła kariera artystyczna.

W latach 90. był laureatem wielu nagród: Bambi (1991) oraz 5-krotnie Goldene Stimmgabel (19911993, 1997, 1999), a także był bohaterem wielu programów telewizyjnych: Patrick Lindner persönlich, So ein Tag mit guten Freunden oraz Patrick Lindner Show w stacji ZDF (od 1998 roku). Wystąpił także gościnnie w kilku serialach telewizyjnych, takich jak m.in.: Statek marzeń (1998), SOKO 5113 (2002), Hinter Gittern (2005).

Patrick Lindner z Johannem Laferem, 2010 rok

W 1997 roku wydał album pt. Himmelweit, na którym odszedł od muzyki ludowej do bardziej nowoczesnych, przebojowych melodii, które pojawiły się także na następnych albumach artysty. W 1999 roku wziął udział w niemieckich eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji w Jerozolimie z utworem pt. Ein bisschen Sonne, ein bisschen Regen, z którym zajął 6. miejsce. W 2005 roku wraz z Thilo Wolfem i jego zespołem wydał album pt. Gigolo, na którym znalazły się znane piosenki swingowe, głównie w języku angielskim oraz wystąpił w programie kulinarnym stacji RTL pt. In Teufels Küche (niemiecka wersja programu pt. Hell’s Kitchen. Piekielna kuchnia), którego został zwycięzcą.

W 2006 roku wydał album pt. Die Sonne ist für alle da (w albumie znalazły się także piosenki ludowe), czym wrócił do współpracy z kompozytorem Jeanem Frankfurterem oraz tekściarką Irmą Holder. W tym samym roku z utworem pt. Wie ein Sternenregen in der Nacht zajął 2. miejsce w niemieckich eliminacjach do Grand Prix Muzyki Ludowej w Monachium, w którym zajął 6. miejsce.

W 2008 roku wystąpił w emitowanym na stacji ARD, ORF 2 oraz SRF 1 filmie muzycznym pt. Das Musikhotel am Wolfgangsee, w którym wcielił się w postać dyrektora hotelu, Patricka Hofbauera, oraz wydał książkę pt. Achterbahn meiner Gefühle, a w 2012 roku wystąpił w niemieckiej wersji programu stacji RTL pt. Let’s Dance, w którym jego partnerką taneczną była Isabel Edvardsson. Para odpadła w 7. odcinku serii, klasyfikując się na 6. miejscu. W maju 2014 roku wydał swój jubileuszowy album pt. Nur mit deiner Liebe, który zajął 71. miejsce w niemieckiej liście przebojów, wracając tym samym po 7 latach do Top 100 niemieckich albumów[2].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia Patricka Lindnera.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Seriale[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Patrick Lindner w 1999 roku adoptował pochodzącego z Rosji 8-miesięcznego wówczas chłopca o imieniu Daniel[3]. Deklaruje się jako osoba homoseksualna. Najpierw był w związku ze swoim menedżerem, Michaelem Linkiem, z którym rozstał się w marcu 2005 roku[4][3]. Następnie związał się ze swoim nowym menedżerem, Peterem Schäferem, z którym w październiku 2020 w Monachium wziął ślub[5][6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Patrick Lindner trauert um seine Mutter [data dostępu: 2016-01-13] (niem.)
  2. Patrick Lindner w bazie OffizielleCharts.de (niem.)
  3. a b State Seeks to Stop Federal Gay Adoption Rights [data dostępu: 2005-04-29] (ang.)
  4. Lindner-Trennung: Drama um Adoptivsohn [data dostępu: 2005-04-02] (niem.)
  5. Patrick Lindner hat geheiratet [data dostępu: 2020-10-12] (niem.)
  6. Diese Stars sind 2020 vor den Altar getreten (niem.)

Literatura[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]