Patrick S. Dinneen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Portret Patricka Dinneena autorstwa Johna Butlera Yeatsa.

Patrick S. Dinneen, irl. An tAthair Pádraig Ó Duinnín (ur. 25 grudnia 1860 w okolicy Rathmore w hrabstwie Kerry, zm. 29 września 1934 w Dublinie) – irlandzki leksykograf i historyk.

Dinneen urodził się w pobliżu miasteczka Rathmore w hrabstwie Kerry[1]. W 1880 roku wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, a w 1894 otrzymał święcenia kapłańskie. Z zakonu wystąpił jednak sześć lat później, chcąc poświęcić się badaniom nad językiem irlandzkim. Jako dziecko uczęszczał do Clongowes Wood College[2], a w tejże szkole po wyświęceniu nauczał języka angielskiego, irlandzkiego, języków klasycznych oraz matematyki.

Dinneen był jednym z wiodących członków The Irish Texts Society, w ramach prac dla którego opublikował m.in. wydania twórczości Geoffreya Keatinga (Foras Feasa ar Éirinn) oraz wierszy innych siedemnastowiecznych irlandzkich poetów takich jak Aogán Ó Rathaille czy Piaras Feiritéar. Sam był również autorem jednej powieści oraz sztuki w języku irlandzkim, przetłumaczył również na ten język z angielskiego np. Opowieść wigilijną Karola Dickensa.

Najlepiej jednak znanym jego dziełem jest słownik irlandzko-angielski, Foclóir Gaedhilge agus Béarla, po raz pierwszy wydany w 1904 roku[3]. Płyty drukowe do pierwszego wydania uległy zniszczeniu podczas powstania wielkanocnego w 1916 roku, Dinneen wykorzystał więc tę okoliczność do rozbudowania słownika. Drugie wydanie Foclóir Gaedhilge agus Béarla, znacznie rozszerzone, ukazało się w roku 1927.

Dinneen zmarł w Dublinie w wieku 73 lat.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Noel O'Connell, Father Dinneen, his dictionary and the Gaelic Revival, wykład wygłoszony 29 września 1984 w The Irish Club w Londynie z okazji 50. rocznicy śmierci Patricka Dinneena. Data dostępu: 21 marca 2008. (ang.)
  2. Clongowes Wood College to prywatna męska szkoła średnia z internatem, zlokalizowana w pobliżu miejscowości Clane w hrabstwie Kerry. Założona w 1814 roku przez jezuitów, jest jedną z najstarszych szkół katolickich w Irlandii. Została wspomniana m.in. przez Jamesa Joyce'a w Portrecie artysty z czasów młodości – uczęszczał do niej główny bohater powieści, Stephen Dedalus.
  3. Robert Welch: The Concise Oxford Companion to Irish Literature. Oxford University Press, 1996. ISBN 0-19-280080-9.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]