Paul Washer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paul Washer

Paul Washer (ur. 1961) – amerykański duchowny, dyrektor i założyciel Misji „HeartCry” wysyłającej misjonarzy do wielu krajów Ameryki Łacińskiej, Azji, Afryki i Europy Wschodniej. Prezbiter (starszy) w First Baptist Church of Muscle Shoals w Alabamie[1].

Występuje jako orędownik reformacji kościołów protestanckich w USA, które obecnie są wypełnione osobami nienawróconymi. Według niego wynika to z błędnie pojmowanej i nauczanej doktryny o nawróceniu, zbawieniu z Łaski przez wiarę, uświęceniu i pewności zbawienia. Kazania Washera ukazują ewangelikalne spojrzenie na Ewangelię, często mówi przeciwko popularnym w amerykańskich kościołach praktykom takim jak tzw. „modlitwa grzesznika” czy liczebny wzrost kościołów, które wynikają z powierzchownego traktowania Ewangelii.

Kazania Washera często skupiają się na tym jak człowiek może zostać ocalony przed piekłem. Według Washera, człowiek jest zbawiony wyłącznie za sprawą wiary w Chrystusa, ale dowodem chrześcijańskiej wiary są jego uczynki – jako owoc wiary. Washer twierdzi, że większość ludzi, którzy identyfikują siebie jako wierzący chrześcijanie, w rzeczywistości nie są prawdziwie zbawionymi. Washer zarzuca głosicielom, że często ogłaszają oni kogoś zbawionym, podczas gdy nie ma widocznych dowodów pokuty w ich życiu.

Washer cytuje R.C. Sproula, Johna MacArthura, George’a Mullera, Johna Pipera, Jonathana Edwardsa, George’a Whitefielda, Charlesa Spurgeona, Leonarda Ravenhilla, Johna Wesleya, A.W. Tozera oraz Martyna Lloyd-Jonesa i innych[2]. Często pojawia się w chrześcijańskim radiu, by dyskutować o tym w jaki sposób ludzie zostają zbawiani[3].

Washer oświadcza, że został nowo narodzony podczas swoich studiów prawniczych na University of Texas. Po ukończeniu studiów uczęszczał do Southwestern Baptist Theological Seminary gdzie uzyskał tytuł Master of Divinity. Następnie udał się do Peru na okres 10 lat jako misjonarz. Obecnie mieszka w Radford w stanie Wirginia[4] ze swoją żoną i trójką dzieci: Ianem, Evan oraz Rowanem.

Książki[edytuj | edytuj kod]

Książki jego autorstwa:

  • The One True God
  • Truth About Man

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. HeartCry Missionary Society > HeartCry at a Glance, www.heartcrymissionary.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).
  2. VCY Rally: Paul Washer - The True Gospel on Vimeo, vimeo.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).
  3. VCY America - The True Gospel, www.vcyamerica.org [dostęp 2017-11-15].
  4. Twitter. Ce qu'il se passe, twitter.com [dostęp 2017-11-15] (fr.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]