Nowe narodzenie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Nowe narodzenie lub nowonarodzenie – termin pochodzący z Nowego Testamentu, oznaczający duchowe przeżycie, polegające na „odwróceniu się od grzechów i uznaniu Jezusa Chrystusa za Zbawiciela, który w zastępstwie człowieka poniósł karę za grzechy, umożliwiając mu pojednanie z Bogiem i życie wieczne”.

Potrzeba nowego narodzenia akcentowana jest szczególnie przez chrześcijańskie społeczności o charakterze ewangelikalnym, które uznają je za początek chrześcijańskiego życia i warunek zbawienia. Osoby, które doświadczyły nowego narodzenia (często określane jako „narodzeni na nowo”, a w krajach angielskojęzycznych jako „born again”) opisują je jako doświadczenie, które całkowicie zmieniło ich życie oraz postrzeganie świata.

Nowe narodzenie w Nowym Testamencie[edytuj]

Najbardziej znany fragment Nowego Testamentu, wzmiankujący konieczność nowego narodzenia, pochodzi z rozmowy Jezusa z Nikodemem:

Odpowiadając Jezus, rzekł mu: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi na nowo, nie może ujrzeć Królestwa Bożego

Ewangelia Jana 3,3, Biblia warszawska

Inne fragmenty Nowego Testamentu dotyczące nowego narodzenia to: Ewangelia Jana 1,12-13 i 3,1-7, 2. List do Koryntian 5,17, List do Galatów 3,26-27 oraz 1. List Piotra 1,22-25.

Teologia luterańska[edytuj]

W dominującym nurcie teologii luterańskiej nowe narodzenie jest nierozerwalnie łączone z chrztem, sakramentem inicjacji chrześcijańskiej. Według Małego katechizmu „[woda] połączona ze Słowem Bożym jest chrztem, to jest wodą życia pełną łaski i kąpielą narodzenia się na nowo w Duchu Świętym”[1]. Nauka ta opiera się na takich fragmentach Pisma jak J 3,5 i Tt 3,5. Według ks. dra Marka Jerzego Uglorza greckie wyrażenie padające w J 3,3 należy tłumaczyć raczej jako „narodzi z góry” niż „narodzi na nowo”; takie rozwiązanie przekładowe zastosowano m.in. w Przekładzie Ekumenicznym[2] Pisma Świętego.

W taki sam sposób rozumieją to wyrażenie również Kościoły katolickie oraz prawosławne.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Mały katechizm. luteranie.pl. [dostęp 2012-12-31].
  2. Marek Jerzy Uglorz: Uwagi egzegetyczno-teologiczne do terminu nowonarodzenie. tk.silesnet.pl. [dostęp 2012-12-31].

Linki zewnętrzne[edytuj]