Penwith

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Penwith
dystrykt niemetropolitalny
1974-2009
Ilustracja
Widok półwyspu z satelity
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Region South West England
Hrabstwo Kornwalia
Siedziba Penzance
Populacja (2001)
• liczba ludności

62 994
Położenie na mapie Kornwalii
Położenie na mapie
Portal Portal Wielka Brytania

Penwith (korn. Pennwydh) – półwysep w Wielkiej Brytanii w Kornwalii. Drugorzędny wobec Półwyspu Kornwalijskiego, zajmuje jego północno-zachodnią część, położony naprzeciwko półwyspu Lizard. Powierzchnia wynosi 300 km². Zamieszkany jest przez 65 000 mieszkańców[1].

Geologia[edytuj | edytuj kod]

Land’s End z lotu ptaka

Półwysep Penwith zbudowany jest głównie na podłożu granitowym, co spowodowało powstanie postrzępionej linii brzegowej z wieloma plażami. Tego typu formacja geologiczna wykształciła się tu 280–300 milionów lat temu[2]. Kontakt między granitowym podłożem a skałami osadowymi spowodował powstanie klifów, jak na przykład na przylądku Land’s End. Na północy półwyspu występują rudy miedzi i cyny. Metale te wydobywano tu od czasów przed epoką rzymską aż do końca XIX wieku.

W swym wnętrzu półwysep jest przeważnie granitowy z warstwą gleby[3]. Klimat oceaniczny spowodował, że poza obszarami bagiennymi półwysep jest skąpo zarośniętą, bezleśną wyżyną wyniesioną na wysokość 130 m n.p.m. Formacje drzewne powstały głównie w ocienionych dolinach, zwłaszcza w południowej części półwyspu. Krajobraz półwyspu jest częściowo chroniony w ramach parku krajobrazowego.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

W przeszłości półwysep był ważnym ośrodkiem wydobycia metali kolorowych – miedzi i cyny. Mimo że złoża nie zostały jeszcze wyczerpane, w latach 70. XX wieku całkowicie zaprzestano ich eksploatacji.

Ważną rolę w gospodarce półwyspu odgrywa rybołówstwo, a wartość sektora szacuje się na 99 milionów GBP[4]. Poławia się głównie sardynki i kraby. Rolnictwo pozostaje również ważnym działem gospodarki półwyspu, mimo taniego importu zwłaszcza z Egiptu. Dominuje uprawa ziemniaków, kalafiorów i brokułów.

Gospodarka półwyspu w dużej mierze oparta jest na turystyce. Łagodny, ciepły w porównaniu z resztą Anglii klimat, malownicze plaże, dobra infrastruktura i duża liczba interesujących obiektów powodują, że półwysep jest licznie odwiedzany przez turystów, a udział tego sektora ocenia się na 25%[5].

Atrakcje turystyczne półwyspu[edytuj | edytuj kod]

Miasta półwyspu[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. National Statistics (ang.). [dostęp 15 września 2008].
  2. Discover geology (ang.). [dostęp 15 września 2008].
  3. Penwith – geology (ang.). [dostęp 15 września 2008].
  4. Fishing Industry Leaders Back Objective One Investment (ang.). [dostęp 15 września 2008].
  5. West Cornwall Tourism wins Awards (ang.). [dostęp 15 września 2008].