Brokuł

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Brokuł
Ilustracja
Róża brokułu
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad klad różowych
Rząd kapustowce
Rodzina kapustowate
Rodzaj kapusta
Gatunek kapusta warzywna
Nazwa systematyczna
Brassica oleracea L. var. italica Plenck
Icon. pl. med. 6:29, t. 534. 1794
Synonimy

Brassica cretica Lam. subsp. botrytis (L.) O. Schwartz[2]

Brokuł, kapusta szparagowa (Brassica oleracea L. var. italica Plenck) – odmiana kapusty warzywnej[3]. Jest to roślina jednoroczna należąca do rodziny kapustowatych. Prawdopodobnie pochodzi z Cypru. Był powszechnie uprawiany w starożytnej Grecji i Rzymie. Znany jest wyłącznie z uprawy, nie występuje na stanowiskach naturalnych[3].

Morfologia[edytuj]

Łodyga
Długa i mięsista, na jej końcu tworzy się kwiatostan.
Liście
Osadzone są na ogonkach dłuższych niż u kalafiora. Są one bardziej powcinane, o powierzchni falistej i zabarwione na ciemnozielono lub fioletowo-zielono.
Kwiaty
Podczas wzrostu wytwarza duży, baldachogroniasty (lecz mniej zbity niż u kalafiora) kwiatostan zwany różą. W kwiatostanie znajduje się niewiele drobnych pączków kwiatowych, które podczas przechowywania przybierają barwę fioletowobrązową. Róża ma średnicę od 8 do 15 cm.

Zastosowanie[edytuj]

Warzywo – największe uprawy w Europie znajdują się w Polsce[potrzebny przypis], Anglii, Francji, Hiszpanii i we Włoszech. Wielkie uprawy wykorzystują mikroklimaty dolin południowej Kalifornii.

Właściwości[edytuj]

Brokuł zawiera sulforafan, związek z grupy flawonoidów, substancję o silnym działaniu przeciwnowotworowym jak również wykazuje korzystny wpływ na wzrok. Badacze z amerykańskiego Uniwersytetu im. Johna Hopkinsa wykryli, że ta substancja chroni wzrok przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych[4].

Przypisy

  1. P. F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-05-13].
  2. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Vascular Plants of Poland - A Checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 1995. ISBN 83-85444-38-6.
  3. a b Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-10-27].
  4. Jadwiga Górnicka, Na Zdrowie Porady dr Górnickiej, Warszawa 2008: Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski, s. 102, ISBN 978-83-7250-343-5.