Percy Grainger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Percy Grainger
Ilustracja
Percy Grainger (1922)
Imię i nazwisko Percy Aldridge Grainger
Data i miejsce urodzenia 8 lipca 1882
Melbourne
Data i miejsce śmierci 20 lutego1961
White Plains
Gatunki muzyka poważna
Zawód kompozytor

Percy Aldridge Grainger (ur. 8 lipca 1882 w Melbourne, zm. 20 lutego 1961 w White Plains) – australijski kompozytor i pianista.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Percy Grainger urodził się w Brighton, przedmieściu Melbourne. Był synem Johna Graingera, urodzonego w Wielkiej Brytanii architekta, który w roku 1877 wyemigrował do Australii. W wieku Percy 13 lat wyjechał z Australii, aby pobierać naukę w Dr. Hoch’s Konservatorium we Frankfurcie. W późniejszym okresie życia mieszkał w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych, gdzie w latach 1920–1933 był profesorem muzyki na New York University.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Percy Grainger znany był ze swobodnego i innowacyjnego podejścia do muzyki. Określa się go jako „muzycznego demokratę”, gdyż jest jednym z pierwszych kompozytorów, który w zapisie nutowym zostawia wykonawcy dowolność w wykonaniu. Inną nowością w jego twórczości jest odrzucenie monumentalnych form muzycznych, które odgrywały ważną rolę w muzyce europejskiej, takie jak symfonia, koncert, opera, czy sonata. Już we wczesnym okresie swej działalności wprowadzał do swych dzieł nieregularny rytm oparty na zmianach tempa – przykładem takiej praktyki może być na przykład The song of Salomon z 1899 roku i Train music z 1901 (za prekursora tej praktyki uważany jest jednak Igor Strawinski).

Grainger jako jeden z pierwszych tworzył dzieła orkiestrowe z użyciem instrumentów spoza składu orkiestry symfonicznej. W jego kompozycjach pojawiają się na przykład marimby, harfa szklana, czy ukulele.

Znany jest również z nowatorskich pomysłów w zakresie teorii kompozycji. Stworzył na przykład „teorię wolnej muzyki” zgodnie, z którą należy odrzucić wszelkie zasady harmoniczne, rytm, czy skale. W roku 1938 przedstawił dwie kompozycje oparte na tej filozofii, w których jako jeden z pierwszych kompozytorów użył thereminu.

Inną stroną twórczości Graignera są utrzymane w tradycyjnej stylistyce utwory inspirowane brytyjskim folklorem oraz aranżacje fortepianowe brytyjskich i amerykańskich pieśni i tańców.

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Percy Grainger uznawany jest za najwybitniejszego australijskiego kompozytora. W Melbourne od 1938 roku istnieje muzeum poświęcone jego twórczości.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Josephson, David (1980). Grainger (George) Percy (Aldridge). In Sadie, Stanley (ed.). New Grove Dictionary of Music and Musicians 7. London. ​ISBN 0-333-23111-2​.
  • Pear, David (2006). Grainger the Social Commentator. In Pear, David (ed.). Facing Percy Grainger. Canberra: National Library of Australia. ​ISBN 978-0-642-27639-1​.
  • Percy Grainger w AllMusic (ang.)