Pieszek czarnogłowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pieszek czarnogłowy
Calathus melanocephalus
(Linnaeus, 1758)
Pieszek czarnogłowy
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Rząd chrząszcze
Podrząd chrząszcze drapieżne
Rodzina Biegaczowate
Podrodzina Pterostichinae
Plemię Pterostichini
Podplemię Calathina
Rodzaj Calathus
Podrodzaj (Neocalathus)
Gatunek pieszek czarnogłowy
Ilustracja z monografii "Жуки России и Западной Европы" Georgija Jakobsona

Pieszek czarnogłowy[1] (Calathus (Neocalathus) melanocephalus) – gatunek chrząszcza z rodziny biegaczowatych i podrodziny Pterostichinae.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Osiąga długość ciała od 6 do 8 mm. Pokrywy i głowa czarne. Przedplecze zwykle czerwono-żółte, ale czasem może być czarne. Trzeci międzyrząd pokryw z punktacją grzbietową. Penis silnie zakrzywiony na wierzchołku. Wśród europejskich przedstawicieli rodzaju Calathus, podane cechy charakteryzują również Calathus mollis erythroderus. Różni się on prawą paramerą, która u pieszka czarnogłowego rozszerza się ku wierzchołkowi i uzbrojona jest w wyraźny haczyk. U C. mollis haczyk ten jest mały lub go brak, a paramera nie rozszerza się ku wierzchołkowi[2].

Ekologia i zoogeografia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek pospolity, występujący od nizin po rejony górskie[1]. Żyje na terenach otwartych i w lasach na różnych typach gleby, preferując jednak gleby piaszczyste bądź z domieszką żwiru, stąd często wykazywany z pól uprawnych. Unika gleb skrajnie wilgotnych[3].

Rozprzestrzeniony jest w całej Europie, a ponadto występuje w Afryce Północnej, na Azorach, Kaukazie, Syberii, w Azji Mniejszej, północnej Mongolii[3] i Azji Środkowej[4]. Podawany z Afganistanu, Algierii, Albanii, Armenii, Austrii, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Białorusi, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Gruzji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Islandii, Kirgistanu, Izraela, Liechtensteinu, Litwy, Łotwy, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Mongolii, Niemiec, Norwegii, Polski, Rumunii, Rosji, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Tadżykistanu, Turcji, Tunezji, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii[4].

W Polsce występuje tylko podgatunek nominatywny Calathus melanocephalus melanocephalus[5].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Wyróżniono 5 podgatunków tego chrząszcza[4]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Jiri Zahradnik: Przewodnik: Owady. Warszawa: Multico, 2000, s. 134.
  2. Jürgen Trautner, Kartin Geigenmüller: Tiger Beetles, Ground Beetles. Ilustrated Key to the Cicindellidae and Carabidae of Europe. Josef Margraf, 1987.
  3. a b Calathus melanocephalus na Coleoptera Poloniae. [dostęp 2014-01-03].
  4. a b c C. melanocephalus w Carabidae of the World. [dostęp 2014-01-03].
  5. Mieczysław Stachowiak: Przegląd systematyczny biegaczowatych Polski (Coleoptera, Carabidae) — wersja skrócona. 25 stycznia 2008. [dostęp 2014-01-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]