Przejdź do zawartości

Piotr I Aleksandryjski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Piotr I Aleksandryjski
ⲡⲉⲧⲣⲟⲥ
biskup
męczennik
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

III wiek
Egipt

Data i miejsce śmierci

25 listopada 311
Aleksandria

Czczony przez

Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną
kościoły orientalne

Wspomnienie

25 listopada[a]
29 hathor
[b]

Atrybuty

szaty biskupie, ewangeliarz

Piotr I Aleksandryjski, kopt. Ⲡⲁⲡⲁ Ⲁⲃⲃⲁ ⲡⲉⲧⲣⲟⲥ ⲁ̅, ⲡⲓⲁⲅⲓⲟⲥ ⲡⲉⲧⲣⲟⲥ ⲓⲉⲣⲟⲙⲁⲣⲧⲩⲣⲟⲥ ⲡⲓⲁⲣⲭⲏⲉⲣⲉⲩⲥ (zm. 25 listopada 311 w Aleksandrii) – biskup Aleksandrii, pisarz wczesnochrześcijański, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Opierając się na świadectwie Filipa z Side, przyjmuje się, że Piotr pochodził z Aleksandrii w Egipcie, gdzie był kierownikiem szkoły katechetycznej. Według różnych źródeł przyjął sakrę biskupią w 300 lub 303 roku. Podczas jego nieobecności w stolicy biskupiej, gdy wybuchło prześladowanie chrześcijan za cesarza Dioklecjana, na terenie diecezji aleksandryjskiej zapoczątkowana została schizma melecjańska (meletańska). Biskup Melecjusz z Lykopolis zaczął wyświęcać nowych duchownych dla wspólnot kościelnych, z których władze państwowe ich deportowały i uwięziły. Na takie postępowanie najpierw zareagowali ostro uwięzieni biskupi Letopolis, Bubastis, Memfis oraz Tumis, wysyłając do Melecjusza list protestacyjny. Gdy biskupi ci zostali straceni, na działalność zareagował również biskup Piotr, pisząc do swoich diecezjan, by nie utrzymywali komunii z Melecjuszem[1].

Biskup Piotr poniósł śmierć męczeńską podczas kolejnej fali prześladowań za Maksymina Daji wraz z towarzyszami Hezychiuszem, Pachomiuszem i Teodorem w listopadzie 311 roku. Zostali zamordowani mieczem. Święty Piotr nazywany jest na Wschodzie pieczęcią męczenników, gdyż był jednym z ostatnich zamordowanych chrześcijan pod sam koniec wielkich prześladowań przed ogłoszeniem edyktu mediolańskiego przez cesarzy Konstantyna i Licyniusza w 313 roku[2][3]. Następcą Piotra na stolicy biskupiej został św. Achillas z Aleksandrii.

W Kościele wschodnim uznaje się, że autorem piętnastu kanonów zawartych w aktach Soboru in Trullo z 691-692 jest św. biskup Piotr, gdyż zostały zaczerpnięte z jego dzieła Περί θεότητος (O boskości). Prace przypisywane Piotrowi zawarte są w XVIII tomie Patrologia Graeca. Odrzuca się autentyczność Akt męczeństwa zachowanych w językach łacińskim, greckim, syryjskim i koptyjskim[4].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Liturgia katolicka i prawosławna.
  2. Koptyjska liturgia według kalendarza koptyjskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ewa Wipszycka: Chrześcijaństwo Starożytnego Egiptu. Kraków: Tyniec, 2018, s. 81-92. ISBN 978-83-7354-759-9.
  2. 25 listopada. brewiarz.pl. [dostęp 2021-10-16]. (pol.).
  3. Fabio Arduino: Santi Pietro d’Alessandria, Esichio, Pacomio e Teodoro e compagni Martiri. santiebeati.it, 2006-05-27. [dostęp 2021-10-16]. (wł.).
  4. Francis Joseph Bacchus: St. Peter of Alexandria. www.newadvent.org. [dostęp 2021-10-16]. (ang.).