Piotr Orseolo (święty)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Piotr Orseolo
Pietro Orseolo
doża Wenecji
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

928
Wenecja

Data i miejsce śmierci

10 stycznia 987
samotnia pod Perpignan

Czczony przez

Kościół katolicki

Kanonizacja

1731
przez Klemensa XII

Wspomnienie

10 stycznia

Szczególne miejsca kultu

Wenecja

Piotr Orseolo
Wizerunek herbu
doża Wenecji
Okres

od 976
do 1 września 978

Piotr Orseolo, włos. Pietro I Orseolo, San Pietro Orseolo (Urseolo) (ur. 928 w Wenecji, zm. 10 stycznia 987 pod Perpignan) – doża Wenecji (976-978), rekluz[1], święty Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny weneckich patrycjuszy. Od 948 roku pełnił obowiązki komendanta floty. Brak świadectw potwierdzających jego udział w buncie przeciwko doży Piotrowi IV, którego następcą go obrano. Po zaprowadzeniu spokoju w mieście zainicjował odbudowę zniszczonego przez pożar kościoła św. Marka i Pałacu Dożów. Za swego panowania w Wenecji prowadził działalność charytatywną, zakładał szpitale i odbudował zniszczone pożarami budynki. Nie znamy przyczyny jego nagłego odejścia z urzędu, które odbyło się w porozumieniu z żoną i dziećmi, a miało miejsce 1 września 978 roku[1]. W towarzystwie św. Romualda i św. Jana udał się do opactwa benedyktynów Saint-Michel de Cuxa. Początkowo, żył we wspólnocie kierowanej przez opata Gwaryna, poddając się ascezie, a następnie zamknał się w rekuzji gdzie pozostał do końca życia.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Elewacji relikwii św. Piotra dokonano w 1027, a następnie przeniesiono je do kościoła parafialnego Prades w Wenecji. W 1731 roku jego kult został zaaprobowany.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 10 lub 14 stycznia.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Fabio Arduino: San Pietro Orseolo (Urseolo). [dostęp 2009-12-18]. (wł.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]