Piotr Orseolo (święty)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: innych świętych o imieniu Piotr.
Święty
Piotr Orseolo
Pietro Orseolo
doża Wenecji
Petrus Urseolus.jpg
Data urodzenia 928
Wenecja
Data śmierci 10 stycznia 987
samotnia pod Perpignan
Czczony przez
Kościół/
wyznanie
rzymskokatolicki
Data kanonizacji 1731
przez Klemensa XII
Wspomnienie 10 stycznia
Szczególne miejsca kultu Wenecja
Piotr Orseolo
wizerunek herbu
doża Wenecji
Okres panowania od 976
do 1 września 978

Piotr Orseolo, włos. Pietro I Orseolo, San Pietro Orseolo (Urseolo) (ur. 928 w Wenecji, zm. 10 stycznia 987 pod Perpignan) – doża Wenecji (976-978), rekluz[1], święty Kościoła katolickiego.

Biografia[edytuj]

Pochodził w rodzinie weneckich patrycjuszy. Od 948 roku pełnił obowiązki komendanta floty. Brak świadectw potwierdzających jego udział w buncie przeciwko doży Piotrowi IV, którego następcą go obrano. Po zaprowadzeniu spokoju w mieście zainicjował odbudowę zniszczonego przez pożar kościoła św. Marka i Pałacu Dożów. Za swego panowania w Wenecji prowadził działalność charytatywną, zakładał szpitale i odbudował zniszczone pożarami budynki. Nie znamy przyczyny jego nagłego odejścia z urzędu, które odbyło się w porozumieniu z żoną i dziećmi, a miało miejsce 1 września 978 roku[1]. W towarzystwie św. Romualda i św. Jana udał się do opactwa benedyktynów Saint-Michel de Cuxa. Początkowo, żył we wspólnocie kierowanej przez opata Gwaryna, poddając się ascezie, a następnie zamknał się w rekuzji gdzie pozostał do końca życia.

Kult[edytuj]

Elewacji relikwii św. Piotra dokonano w 1027, a następnie przeniesiono je do kościoła parafialnego Prades w Wenecji. W 1731 roku jego kult został zaaprobowany.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 10 lub 14 stycznia.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. a b Fabio Arduino: San Pietro Orseolo (Urseolo) (wł.). [dostęp 2009-12-18].

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]