Pocałunek francuski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przykład francuskiego pocałunku

Pocałunek francuski, „pocałunek z języczkiem” – namiętna i erotyczna odmiana pocałunku, w czasie wykonywania którego języki obojga partnerów dotykają się nawzajem i wchodzą w kontakt z wewnętrzną częścią ust partnera. W odróżnieniu od zwyczajnego pocałunku, który często nie ma żadnych konotacji seksualnych, pocałunek francuski z reguły jest wykonywany tylko przez osoby blisko i zazwyczaj romantycznie ze sobą związane, często stanowi element gry wstępnej przed stosunkiem płciowym oraz może być wykonywany w trakcie samego stosunku.

Pocałunki francuskie są zachowaniem spotykanym także wśród zwierząt, zaobserwowano je np. wśród szympansów karłowatych[1].

Aspekt zdrowotny[edytuj | edytuj kod]

Przy tego typu pocałunku następuje wymiana śliny pomiędzy ustami partnerów. Szwedzcy uczeni zajmujący się higieną jamy ustnej obliczyli, że podczas jednego pocałunku francuskiego dochodzi wraz ze śliną do wymiany:

Poprzez pocałunek francuski nie można zarazić się wirusem HIV wywołującym AIDS, z wyłączeniem skrajnych sytuacji, gdy dochodzi do krwawienia.

Pocałunek francuski może doprowadzić do zarażenia się następującymi chorobami:

W przypadku występowania ogniska chorobowego w jamie ustnej partnera można zarazić się także:

Tak powszechne choroby jak grypa i przeziębienie również mogą zostać przeniesione podczas pocałunku francuskiego z osoby chorej na zdrową. Możliwość przenoszenia rzeżączki nie została do tej pory ani potwierdzona, ani wykluczona[5][6].

We wszystkich formach kontaktów intymnych przyjmuje się, że niosą one ze sobą ryzyko zarażenia się chorobą weneryczną, w tym także AIDS/HIV, jeżeli sperma, płyn waginalny lub krew jednego partnera zetknie się z błoną śluzową drugiego partnera[5].

Informacje dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

  • We Francji „pocałunek francuski” nosi nazwę embrasser avec la langue (dosłownie – „całować z językiem”).
  • Gwałtowne i intensywne pocałunki francuskie mogą doprowadzić do skaleczeń – znany jest przypadek odgryzienia kawałka języka przez partnera[7].
  • Pocałunek francuski Madonny z Britney Spears i Christiną Aguilerą podczas transmitowanej na żywo MTV Video Music Awards w 2003 roku wywołał konsternację wśród publiczności i był potem komentowany w mediach.
  • Najdłuższy pocałunek francuski (rekord z 2001 roku) trwał 30 godzin, 59 minut i 21 sekund, przy czym każdy z partnerów spalił podczas tego rekordowego pocałunku 7436 kilokalorii[8].
  • Poprzez pocałunek francuski (lub sztućce) może dojść do kontaktu z alergenem u osób z alergią pokarmową, np. na masło orzechowe, nawet po umyciu zębów lub uprzednim żuciu gumy przez partnera[9]. Odczekanie kilku godzin po spożyciu oraz zjedzenie posiłku niezawierającego pokarmu uczulającego, okazało się bardziej skuteczne w zmniejszeniu stężenia alergenu pokarmowego w ślinie niż zabiegi higieniczne wykonane natychmiast po spożyciu, tj. mycie zębów, płukanie jamy ustnej czy żucie gumy[9].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]