Podział administracyjny Monako

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Monako
Godło Monako
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Monako

Wikiprojekt Polityka

Współczesny podział na osiedla Monako

W skład niewielkiego państwa wchodzi jedna gmina Monako (fr. commune de Monaco) podzielona od 2013 r. na 7 osiedli (fr. quartiers), podlegających standardowej organizacji przestrzennej zgodnej z zarządzeniem nr 3647 z 1966 r[1]. i 2 sektory wydzielone (fr. secteurs réservés), których zabytkowy charakter podlega ochronie. Dodatkowej ochronie podlegają również tereny zielone księstwa na obszarze osiedli. Gmina Monako, mimo jednokładności z obszarem Księstwa Monako nie jest z nim tożsama i stąd rada gminy posiada inne kompetencje niż parlament Monako (fr. conseil national).

Historia podziału administracyjnego Monako[edytuj | edytuj kod]

Tradycyjne dzielnice Monako

Samorząd gminy Monako zaczął się rodzić już w XIII stuleciu[2]. Do połowy XIX wieku księstwo składało się z trzech gmin miejskich obejmując 24 km² powierzchni. Po utracie Roquebrune i Menton (de facto w wyniku wiosny ludów w 1848 r., de jure w wyniku traktatu francusko-monakijskiego z 1861 r.) do 1911 r. księstwo składało się z jednej gminy Monako o powierzchni 1,5 km².

Konstytucja kraju z 1911 r. wprowadziła podział na trzy gminy (Monako Miasto, La Condamine i Monte Carlo), oraz zreformowała sposób ich działania. Każda miała mera mianowanego przez księcia oraz dziewięciu radnych[2]. W 1918 r. gminy scalono, a liczbę radnych ustalono na 15. Wprowadzono też podział Monako na trzy osiedla (fr. quartiers), nie posiadające charakteru administracyjnego ani samorządowego. W 1971 r. z terenów pozyskanych od morza powstało Fontvieille; te cztery obszary funkcjonują do dziś jako „dzielnice tradycyjne”.

W kolejnych latach wydzielono sześć kolejnych osiedli. W 2013 r. przeprowadzono reformę podziału gminy, redukując liczbę jednostek pomocniczych do dziewięciu; liczbę radnych gminy utrzymano na poziomie 15[3].

Aktualne osiedla i sektory Monako[edytuj | edytuj kod]

Poniższa lista przedstawia podział gminy Monako na osiedla wprowadzony 13 września 2013 r. Dodatkowo w budowie jest kolejne osiedle pozyskiwane z terytorium morskiego, Le Portier o obszarze około 6 ha, które ma być ukończone do 2024 r. i znajdować się na wschód od Monte Carlo.

Osiedle lub sektor Status Dzielnica tradycyjna Obszar Opis Ilustracja
Monaco-Ville sektor wydzielony Monako Miasto 19,65 ha Stare miasto Monako położone na Skale Monakijskiej wraz z pałacem książęcym i Muzeum Oceanograficznym.
La Condamine osiedle La Condamine 29,58 ha Obejmuje osiedle wokół Portu Herkulesa.
Jardin exotique osiedle La Condamine 23,49 ha Osiedle na zboczu góry Tête de Chien, najwyżej położone w państwie. Znajduje się tu m.in. Ogród Egzotyczny Monako i Szpital Księżnej Grace.
Fontvieille osiedle Fontvieille 32,95 ha Osiedle wybudowane na terenie pozyskanym od morza w latach 1965-71; tu mieści się Stadion Ludwika II.
Moneghetti osiedle La Condamine 11,52 ha Osiedle o charakterze mieszkalnym położone na wzgórzu nad La Condamine.
Ravin de Sainte-Dévote sektor wydzielony La Condamine 2,35 ha Jar oddzielający La Condamine od Monte Carlo w którym znajduje się kościół pw. św. Dewoty, patronki księstwa oraz ostatni fragment naturalnej zieleni w państwie.
Monte Carlo osiedle Monte Carlo 43,68 ha Najsłynniejsze osiedle państwa-miasta, gdzie znajduje się m.in. kasyno i opera.
Larvotto osiedle Monte Carlo 21,79 ha Północno-wschodnie osiedle Monako, którego znaczna część znajduje się na lądzie pozyskanym od morza. Tu mieści się m.in. Grimaldi Forum, Sporting Club de Monaco, czy Ogród Japoński.
La Rousse osiedle Monte Carlo 17,69 ha Najbardziej na północ wysunięte osiedle Monako.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ordonnance n. 3.647 du 09/09/1966 concernant l'urbanisme, la construction et la voirie. Légimonaco. [dostęp 2015-03-17]. (fr.).
  2. a b Mairie de Monaco: Histoire de la commune. Ville de Monaco. [dostęp 2015-03-17]. (fr. • ang. • wł.).
  3. Ordonnance Souveraine n° 4.481 du 13 septembre 2013 modifiant les dispositions de l’ordonnance souveraine n° 3.647 du 9 septembre 1966 concernant l’Urbanisme, la Construction et la Voirie, modifiée. Journal de Monaco. [dostęp 2015-03-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-03)]. (fr.).