Polkowskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polkowskie
Rodzaj miejscowości wieś
Państwo  Polska
Województwo opolskie
Powiat namysłowski
Gmina Domaszowice
Strefa numeracyjna 77
Kod pocztowy 46-146
Tablice rejestracyjne ONA
SIMC 0493617
Położenie na mapie gminy Domaszowice
Mapa lokalizacyjna gminy Domaszowice
Polkowskie
Polkowskie
Położenie na mapie powiatu namysłowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu namysłowskiego
Polkowskie
Polkowskie
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa opolskiego
Polkowskie
Polkowskie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Polkowskie
Polkowskie
Ziemia51°04′52″N 17°54′52″E/51,081111 17,914444

Polkowskie (niem. Polkowitz) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Domaszowice.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do ówczesnego województwa opolskiego.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa należy do grupy nazw patronomicznych i pochodzi od staropolskiego męskiego imienia założyciela miejscowości Bolka[1], które jest polskim derywatem słowiańskiego imienia męskiego Bolesław będącego imieniem dynastycznym w polskiej dynastii Piastów. Niemiecki językoznawca Heinrich Adamy w swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu wymienia jako najstarszą zanotowaną nazwę miejscowości w obecnie używanej polskiej formie "Polkowskie" podając jej znaczenie "Dorf des Bolko" czyli po polsku "Wieś Bolka"[1]. Niemcy zgermanizowali nazwę na Polkowitz w wyniku czego utraciła ona swoje znaczenie.

Ze względu na polskie pochodzenie nazistowska administracja III Rzeszy w 1936 r. zmieniła w ramach akcji germanizacyjnej nazwę wsi z Polkowitz na nową, całkowicie niemiecką Ordenstal.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Najstarszy znany dokument wymieniający wieś pochodzi z roku 1362, wówczas wieś występowała pod nazwą Pulkiewicz. Aż do końca XVIII w. brak jest o niej wiadomości. Wiadomo, że Polkowskie należało do zakonu Joannitów w Namysłowie. W 1795 roku we wsi znajdowało się 10 wolnych siedlaków, 5 zagrodników, młyn-wiatrak, owczarnia, cegielnia, 16 gospodarstw rolnych, mieszkało 7 tkaczy lnu, była karczma, folwark, łącznie 18 domów ze 110 mieszkańcami. Do wsi należała kolonia Nowe Polkowskie założona w 1770 r. przez zakon Joannitów. W 1844 r. wieś stanowiła domenę królewską. Bez kościoła domena dzieliła się na: Stare Polkowskie z 18 domami, 166 mieszkańcami, młynem-wiatrakiem, piekarnią oraz dużymi polami drzewa morwowego, gdzie hodowano jedwabniki oraz Nowe Polkowskie z 12 domami i 77 mieszkańcami.

Mimo, że miejscowość położona jest na historycznym Dolnym Śląsku, jej teren objęty był plebiscytem górnośląskim w 1921 roku - 316 osób zagłosowało za Niemcami, a 2 za Polską[2]

W chwili wybuchu wojny w roku 1939 wieś liczyła 268 mieszkańców.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Heinrich Adamy: Die Schlesischen Ortsnamen ihre entstechung und bedeutung. Breslau: Verlag von Priebotsch`s Buchhandlung, 1888, s. 23.
  2. Mapa plebiscytowa