Polsko-Niemiecka Sieć Klasztorów
Polsko-Niemiecka Sieć Klasztorów – założone w 2011 roku zrzeszenie byłych klasztorów oraz instytucji związanych z turystyką kulturową na terenie kraju związkowego Brandenburgia i województwa zachodniopomorskiego. Główne jego cele to wspieranie turystyki zrównoważonej oraz rozwoju gospodarczego regionu, ochrona dóbr kultury, upowszechnianie wiedzy o historii regionalnej, a także inicjowanie współpracy polsko-niemieckiej. Działalność sieci finansowana jest przez regionalne kasy oszczędnościowe (Sparkassen).
Zasięg
[edytuj | edytuj kod]Polsko-Niemiecka Sieć Klasztorów obejmuje obecnie pięć polskich i pięć niemieckich miejscowości:
- Altfriedland (Märkisch-Oderland, Brandenburgia),
- Angermünde (Uckermark, Brandenburgia),
- Bierzwnik (powiat choszczeński, województwo zachodniopomorskie),
- Cedynia (powiat gryfiński, województwo zachodniopomorskie),
- Chojna (powiat gryfiński, województwo zachodniopomorskie),
- Chorin (Barnim, Brandenburgia),
- Chwarszczany (powiat myśliborski, województwo zachodniopomorskie),
- Kołbacz (powiat gryfiński, województwo zachodniopomorskie),
- Neuzelle (Oder-Spree, Brandenburgia),
- Prenzlau (Uckermark, Brandenburgia),
- Chwarszczany (powiat myśliborski, województwo zachodniopomorskie).
Klasztor Cysterek w Altfriedland
[edytuj | edytuj kod]Ze średniowiecznego zespołu klasztornego do dziś zachowały się część skrzydła zachodniego z krużgankiem i refektarzem, jak również wybudowany w stylu gotyckim i następnie przebudowany kościół.
Klasztor Franciszkanów w Angermünde
[edytuj | edytuj kod]Z dawnego klasztoru do dziś zachował się kościół, który do roku 1990 funkcjonował m.in. jako świątynia, magazyn, muzeum krajoznawcze i skład straży pożarnej. Obecnie w budynku znajduje się miejskie centrum kultury. Lektorium usytuowane pomiędzy nawą główną a chórem zachowało się prawie w oryginalnym stanie.
Klasztor Cystersów w Bierzwniku
[edytuj | edytuj kod]Ze zbudowanego na przełomie XIII i XIV wieku na niewielkim wzniesieniu nad jeziorem Kuchta ceglanego klasztoru do dziś zachowały się części kościoła oraz dwóch skrzydeł klauzury: wschodniego i południowego. Na wzgórzu klasztornym wytyczona jest ścieżka przyrodniczo-historyczna.
Klasztor Cysterek w Cedyni
[edytuj | edytuj kod]Z założonego w XIII wieku klasztoru do dziś zachował się budynek skrzydła zachodniego z barokową nadbudową, który w latach 1997–2005 odrestaurowano pod nadzorem konserwatora zabytków i zaadaptowano na potrzeby hotelu.
Klasztor Augustianów w Chojnie
[edytuj | edytuj kod]Z zabudowań dawnego klasztoru do dziś zachowały się kościół, zachodnie i południowe skrzydła klauzury oraz część krużganków.
Klasztor Cystersów w Chorin
[edytuj | edytuj kod]Z trójskrzydłowej klauzury pozostały do dziś skrzydła wschodnie i zachodnie, a także budynek szpitalny oraz kościół po stronie północnej kompleksu. Ruiny młyna i budynek browaru są pozostałościami zabudowań gospodarczych. Zespół ten zaliczany jest do najważniejszych zabytków gotyku ceglanego w północnych Niemczech.
Komandoria Templariuszy i Joannitów w Chwarszczanach
[edytuj | edytuj kod]Z dawnej komandorii do dziś zachowała się jedynie wczesnogotycka kaplica – wolnostojąca budowla z wielobocznie ukształtowanym chórem wschodnim. Niezwykle reprezentacyjna jest zachodnia fasada kaplicy z okazałym granitowym portalem, a we wnętrzu – malowidła ścienne z przełomu XIV i XV wieku.
Klasztor Cystersów w Kołbaczu
[edytuj | edytuj kod]Z otoczonego murem zespołu klasztornego do dziś zachowały się kościół, dom konwersów i dom opata. Nieco na uboczu znajdują się późnogotycka stodoła oraz tzw. baszta więzienna. Zachodnią fasadę kościoła zdobi cenna, wzorowana na francuskich katedrach, promienista rozeta osadzona w okrągłej blendzie.
Klasztor Cystersów w Neuzelle
[edytuj | edytuj kod]Wzniesiony w XIII wieku klasztor został w XVII i XVIII stuleciu przebudowany w stylu barokowym. Zespół składa się między innymi z dwóch kościołów, klauzury, budynków gospodarczych i ogrodu. Kompleks należy do najważniejszych barokowych zabytków północno-wschodnich Niemiec.
Klasztor Dominikanów w Prenzlau
[edytuj | edytuj kod]Klasztor został wybudowany w czterech etapach w latach 1275–1500. Jego centrum tworzyły trójnawowy kościół halowy – wyświęcony w 1343 roku – i klauzura wraz z przybudówką oraz budynkiem gospodarczym. Zachowało się ono w całości i jest dziś odrestaurowane. W zabudowaniach poklasztornych mieszczą się dziś muzeum, archiwum, biblioteka oraz centrum kultury.
Działalność
[edytuj | edytuj kod]Polsko-Niemiecka Sieć Klasztorów informuje w językach polskim i niemieckim o architekturze, historii i ofercie kulturalnej klasztorów wchodzących w jej skład oraz miejscowości, w których są położone. Organizuje także sympozja i warsztaty na temat turystyki kulturowej oraz możliwości współpracy międzynarodowej w obszarach słabych strukturalnie.
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Relacja z „I Sympozjum Klosterland” w telewizji Strausberg TV. strausberg.tv. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]. (niem.)
- Artykuł w portalu internetowym „Blick Punkt”: Symposium und Wanderausstellung im Klosterland. blickpunkt-brandenburg.de. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-09-07)]. (niem.)
- Artykuł w regionalnym dzienniku „Lausitzer Rundschau”: Start für Brandenburger Klosterland (niem.)
- Artykuł w regionalnym dzienniku „Märkische Oderzeitigung”: Neugierde und Synergien schaffen (niem.)
- Artykuł w regionalnym dzienniku „Märkische Oderzeitung”: Mitglied des Klosternetzwerkes (niem.)
- Ernst Badstübner, Brandenburg. Das Land um Berlin – Kunst und Geschichte zwischen Elbe und Oder, Köln 2000, ISBN 978-3-7701-6088-4.
- Justyna Gralak, Das Kloster Kolbatz, [w:] Ulrich Knefelkamp, Wolfgang F. Reddig (red.), Zisterzienser westlich und östlich der Oder. Begleitband zur Ausstellung der Europa-Universität Viadrina Frankfurt (Oder), Frankfurt (Oder) 1998, s. 131–137, ISBN 3-931278-19-0.
- Jarosław Jarzewicz , Gotycka Architektura Nowej Marchii. Budownictwo sakralne w okresie Askańczyków i Wittelsbachów, Poznań: Wydawnictwo Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, 2000, ISBN 83-7063-263-7, OCLC 830666527 .
- Wolfgang Marzan, Die Zisterzienser in Pommern, Leer 1981, ISBN 3-7921-0240-4.
- Jan Raue, Architekturfarbigkeit des Backsteinbaus. Eine vergleichende Studie an Stadt- und Klosterkirchen in der Mark Brandenburg, Worms 2007, ISBN 978-3-88462-268-1.
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Strona internetowa Polsko-Niemieckiej Sieci Klasztorów. klosterland.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-04-25)].