Pomnik Zdobywców Kosmosu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pomnik Zdobywców Kosmosu
Ilustracja
Państwo  Rosja
Miasto wydzielone  Moskwa
Miejscowość Moskwa
Miejsce Aleja Kosmonautów, Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe
Typ pomnika obelisk
Projektant A. P. Fajdysz-Krandiewski, A. N. Kolczin, M. O. Barszcz
Fundator Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Związek Radziecki
Całkowita wysokość 107 m
Data odsłonięcia 4 października 1964
Położenie na mapie Moskwy
Mapa lokalizacyjna Moskwy
Pomnik Zdobywców Kosmosu
Pomnik Zdobywców Kosmosu
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Pomnik Zdobywców Kosmosu
Pomnik Zdobywców Kosmosu
Ziemia55°49′21,70″N 37°38′22,64″E/55,822694 37,639622
Cokół pomnika

Pomnik Zdobywców Kosmosu (ros. монумент «Покорителям космоса») – pomnik odsłonięty w 1964 podkreślający osiągnięcia narodu radzieckiego w zdobywaniu przestrzeni kosmicznej, znajdujący się w północno-wschodnim okręgu administracyjnym Moskwy w pobliżu stacji metra WDNCh linii Kałużsko-Ryskiej, tuż obok głównego wejścia do Ogólnorosyjskiego Centrum Wystawowego.

W marcu 1958, kilka miesięcy po wystrzeleniu pierwszego sztucznego satelity, ogłoszono konkurs na projekt obelisku ku czci zdobywców kosmosu. Z ponad 350 propozycji wybrano wspólny projekt rzeźbiarza A. P. Fajdysz-Krandiewskiego i architektów A. N. Kolczina i M. O. Barszcza. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się 4 października 1964, w siódmą rocznicę wystrzelenia Sputnika.[potrzebny przypis]

Główną część pomnika stanowi pokryty tytanowymi panelami obelisk o wysokości 107 metrów, przedstawiający smugę pozostawioną przez rakietę znajdującą się na jego szczycie.

Przed pomnikiem umieszczono posąg teoretyka kosmonautyki Konstantina Ciołkowskiego.

W stylobacie pomnika w 1981 umiejscowiono Muzeum Kosmonautyki (ros. Мемориальный музей космонавтики). W 2007 rozpoczęto remont wnętrza monumentu, a na ten czas jego ekspozycję przeniesiono do 33. pawilonu Ogólnorosyjskiego Centrum Wystawowego. Wśród eksponatów muzeum znajdują się pamiątki po kosmonautach, ich skafandry i przedmioty, którymi posługiwali się w czasie podróży w kosmos, a także makiety rosyjskich pojazdów kosmicznych[1].

W 2006 główny architekt Moskwy Aleksandr Kuźmin ogłosił, iż w pobliżu pomnika zostanie wytyczony okrągły plac z wyobrażeniami architektonicznymi planet układu słonecznego i pomnikiem Siergieja Korolowa[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]