Pomorskie Towarzystwo Muzyczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomorskie Towarzystwo Muzyczne w Toruniu
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Siedziba

Toruń, ul. Szosa Chełmińska 224/226

Data założenia

1921

Rodzaj stowarzyszenia

organizacja pozarządowa

Status

stowarzyszenie

Profil działalności

kultura muzyczna, edukacja, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego

Zasięg

Toruń, województwo kujawsko-pomorskie

prezez

Magdalena Cynk-Mikołajewska

Nr rejestru

0000440562

brak współrzędnych
Strona internetowa

Pomorskie Towarzystwo Muzyczne – stowarzyszenie, którego celem jest upowszechnianie kultury muzycznej i edukacji artystycznej w Toruniu oraz w regionie. Stowarzyszenie przez 100 lat swojej działalności było organizatorem licznych koncertów, spotkań i wykładów poświęcone kulturze muzycznej zarówno w Toruniu, jak i na Pomorzu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pomorskie Towarzystwo Muzyczne powołano do życia 7 kwietnia 1921 roku z inicjatywy Konfraterni Artystów[1][2]. Pierwszym prezesem Towarzystwa został Stanisław Woyda, dyrektorem artystycznym skrzypek Adam Kuryłło[2].

Początkowymi celami Towarzystwa były zjednoczenie zawodowych muzyków i miłośników muzyki oraz popularyzacja kultury muzycznej na Pomorzu[3]. Po uchwaleniu nowego statutu w 1937 roku Towarzystwo zaczęło krzewić i rozwijać kulturę muzyczną w Polsce, propagować muzykę polską poza granicami Polski oraz prowadzić działalność oświatową poprzez zakładanie szkół muzycznych[2].

Towarzystwo prężnie działało przez pierwsze kilkanaście lat[1]. 1 września 1921 roku przy ulicy Mostowej 6 otwarto Konserwatorium Muzyczne Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego[3]. Dyrektorem Konserwatorium został Adam Kuryłło[2]. Okresowe załamanie działalności nastąpiło w latach 30. w wyniku kryzysu gospodarczego, który doprowadził do załamania finansów Towarzystwa. Dzięki wsparciu kuratora Towarzystwa Alojzego Hermana udało się ustabilizować wydatki i rozszerzyć działalność Towarzystwa[1]. Od 1 stycznia 1936 roku do 1939 roku prezesem Konserwatorium został Piotr Perkowski[2]. Na przestrzeni lat z Konserwatorium współpracowali: pianiści Irena Kurpisz-Stefanowa i Henryk Sztompka, skrzypkowie Stefan Januczukowicz i Jerzy Stefan, wiolonczeliści Kazimierz Blascke i Tadeusz Kowalski, flecista Feliks Tomaszewski, śpiewaczki Emma Bartelmusowa i Maria Sarjusz-Wikoszewska, kompozytor Zygmunt Moczyński, dyrygenci Zygmunt Grabowski, Lucjan Guttry, Zofia Godlewska[2].

W 1937 roku Towarzystwo założyło swoje oddziały w: Chełmnie, Gdyni, Grudziądzu, Świeciu, Tczewie, Wąbrzeźnie. W kolejnych latach zostały otwarte oddziały w: Brodnicy, Inowrocławiu i Włocławku[4]. Działalność Towarzystwa przerwał wybuch II wojny światowej[2].

Pomorskie Towarzystwo Muzyczne zostało reaktywowane we wrześniu 1945 roku. Jego pierwszym powojennym prezesem został Zygmunt Chojnicki, po jego rezygnacji Antoni Jóźwiakowski, pełniący wcześniej funkcję wiceprezesa. W tym okresie Towarzystwo brało czynny udział w odbudowie życia muzycznego w mieście. Zaopiekowało się Instytutem Muzycznym w Toruniu (do przekształcenia instytutu w placówkę państwową w 1947 roku) i orkiestrą kameralną Związku Muzyków oraz organizowano koncerty kameralne z prelekcjami. Organizowało koncerty na terenie całego Pomorza[5].

W 1998 roku Pomorskie Towarzystwo Muzyczne zawiesiła działalność. Pracę wznowiło w 2012 roku[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Przybyszewska i Przybyszewski 2011 ↓, s. 78.
  2. a b c d e f g Ewa Gawrońska: 95 lat PTM. ptm.info.pl. [dostęp 2023-11-03].
  3. a b Historia szkoły. zsm.torun.pl. [dostęp 2023-11-03].
  4. Przybyszewska i Przybyszewski 2011 ↓, s. 83.
  5. a b Historia PTM po II wojnie światowej. ptm.info.pl. [dostęp 2023-11-03].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]