Poppea Sabina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Poppea Sabina
Ilustracja
cesarzowa rzymska
Okres

od 62 n.e.
do 65 n.e.

Jako żona

Nerona

Poprzedniczka

Oktawia

Następczyni

Statilia Messalina

Dane biograficzne
Data urodzenia

ok. 30

Data śmierci

65 n.e.

Ojciec

Tytus Ollius

Matka

Poppea Sabina

Mąż

Rufrius Crispinus

Mąż

Marek Salwiusz Oton

Mąż

Neron

Dzieci

Klaudia Augusta

Monety rzymskie przedstawiająca Nerona (z lewej) i Poppeę Sabinę (z prawej)

Poppea Sabina (ur. około 30, zm. 65) – cesarzowa rzymska, córka Tytusa Olliusa, senatora rzymskiego i Poppei Sabiny, córki Poppeusza Sabinusa, konsula, namiestnika Mezji, Macedonii i Grecji.

Od 58 roku kochanka cesarza Nerona (zajęła miejsce wyzwolenicy Akte), na jego rozkaz rozwiedziona z mężem Markiem Salwiuszem Otonem. Od 62 roku druga żona Nerona po tym, jak rozwiódł się z Oktawią, którą później kazał zamordować. Poppea prowadziła wystawny tryb życia i była znana jako piękna, wyrachowana kobieta. Niektóre jej zabiegi kosmetyczne zyskały wielką sławę (np. kąpiele w oślim mleku[potrzebny przypis]). To ona namówiła Nerona, aby zamordował swoją własną matkę – Agrypinę Młodszą.

Niektórzy autorzy domyślają się, że pewną rolę w podżeganiu do prześladowania chrześcijan za czasów Nerona mogli odegrać Żydzi i żona cesarza Nerona Poppea[1].

Otrzymała tytuł augusty[2].

Prawdopodobnie sam Neron doprowadził do śmierci Poppei w 65 roku. Poppea była w ciąży. Kiedy jednak pewnej nocy cesarz wrócił późną nocą z cyrku, rzucił się na swą żonę z pięściami. Pijany i oszołomiony narkotykami skatował ją na śmierć – a rozpacz po jej stracie nie opuściła go już do końca życia. Została pochowana w Mauzoleum Augusta.

Poppea Sabina w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Poza tym jest tytułową bohaterką utworu skompowanego przez Claudia Monteverdiego Koronacja Poppei (L'incoronazione di Poppea), będącego ostatnią operą kompozytora.

W filmie Quo Vadis z 1951 rolę Poppei Sabiny grała Patricia Laffan, zaś w wersji z 2001 - Agnieszka Wagner.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Thomas E. Schmidt, The Apostles after Acts. A Sequel, 2013, s. 67.
  2. Michelle Styles: Tragic Tales: How Poppaea Sabina Thought She'd Conquered the World. Unusual Historicals. [dostęp 2018-09-14]. (ang.).