Porad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gniewskie Zakłady Podzespołów Radiowych Porad – założone w 1957 w Gniewie zakłady produkujące podzespoły elektroniczne. Obecnie spółka akcyjna Mikrostyk S.A.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zakłady GZPR Porad (znane również jako T-20) zostały założone w 1957, w Gniewie przy ulicy Sobieskiego 11. Weszły w skład zjednoczenia Unitra. Były jednym z większych zakładów przemysłowych regionu.

W 1970 zakład został włączony do Eltry jako filia, przejmując część produkcji podzespołów stykowych.

W 1978 włączony w skład Przedsiębiorstwa Techniczno-Produkcyjnego Unitech. Zasadniczy profil produkcji nie uległ przy tym zmianie.

W 1990, po podziale Unitechu, utworzono samodzielnie przedsiębiorstwo pod nazwą Zakłady Podzespołów Elektroniki Unitra-Mikrostyk. W 1992 zmieniono nazwę na Zakłady Podzespołów Elektroniki Mikrostyk.

W 1998 zakład został sprywatyzowany i obecnie jest spółką akcyjną o nazwie Mikrostyk S.A.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

W pierwszym okresie istnienie zakłady produkowały przełączniki (w tym obrotowe przełączniki zakresów do odbiorników radiowych), gniazda i wtyki radiowe, stabilizatory i filtry (w tym dla przemysłu okrętowego). Po przyłączeniu do Eltry rozszerzono zakres produkcji przejmując część asortymentu elementów złączowych. Produkowano także bloki regulacyjne do telewizorów.

Aktualnie spółka Mikrostyk produkuje elementy z metali i tworzyw sztucznych, głównie dla przemysłu elektrycznego i elektronicznego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mieczysław Hutnik, Tadeusz Pachniewicz, Zarys historii polskiego przemysłu elektronicznego do 1985r, SEP, Zeszyt Historyczny nr 2, Warszawa 1994.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]