Unimor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Telewizor Alga produkcji Gdańskich Zakładów Radiowych

Unimor (Gdańskie Zakłady Elektroniczne „Unimor”, uprzednio Gdańskie Zakłady Radiowe T-18, stosowano również skrótowiec GEZAR[1]) – polskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją telewizorów (seria odbiorników Neptun, Siesta i Belweder), komputera Bosman 8, sprzętu łączności montowanego na statkach oraz na potrzeby wojska.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Gdańskie Zakłady Radiowe T-18 powstały w 1957 roku w Gdańsku w celu projektowania i produkcji radiolinii, dla radiokomunikacji oraz transmisji programów telewizyjnych na terenie kraju. Od roku 1958 przystąpiono do opracowania i produkcji profesjonalnych urządzeń radiokomunikacji morskiej i łączności lotniczej oraz podjęto produkcję urządzeń łączności do zastosowań specjalnych, na bazie opracowań własnych i licencyjnych[2].

W roku 1958 przystąpiono także do produkcji telewizorów. W 1972 roku przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na: Gdańskie Zakłady Elektroniczne „UNIMOR”. Do roku 1989 produkowano odbiorniki telewizyjne czarno białe w ilości ponad 300 tysięcy szt. rocznie. Od roku 1982 rozpoczęto produkcję odbiorników telewizyjnych kolorowych, na bazie własnych opracowań[2].

W latach 70. i 80. Unimor należał do Zjednoczenia Przemysłu Elektronicznego UNITRA. Podjęto wówczas bardzo małoseryjną produkcję konsoli (TELE-SET GTV 881) na kartridże, do której była tylko jedna gra[3].

W listopadzie 1994 roku nastąpiło przekształcenie przedsiębiorstwa w spółkę akcyjną Gdańskie Zakłady Elektroniczne „UNIMOR” S.A., w skład której wchodziły: zakład „UNIMOR-TV Sp. z o.o.”, zakład „ERICSSON UNIMOR” Sp. z o.o. oraz Zakład Urządzeń Profesjonalnych. W styczniu 1997 roku Zakład Urządzeń Profesjonalnych został przekształcony w spółkę UNIMOR RADIOCOM Sp. z o.o.[2]

Na skutek zmian gospodarczych, jakie zaszły po transformacji systemowej w Polsce, na początku lat 90. XX w. zakłady zaprzestały produkcji telewizorów, koncentrując się na produkcji specjalistycznej, małoseryjnej. W tym celu w 1997 z przedsiębiorstwa wydzielono „Unimor Radiocom”. W jednym z budynków, w których prowadzona była produkcja, znajduje się obecnie I Urząd Skarbowy w Gdańsku. Hale produkcyjne wynajmuje Wyższa Szkoła Bankowa. Po remoncie wnętrza hal zamieniono na aule lekcyjne i powierzchnie administracyjne szkoły.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. GEZAR Unimor 1958-1978, Opowiadacze Historii, 6 września 2020 [dostęp 2023-02-10] (pol.).
  2. a b c Unimor Radiocom – historia. www.radiocom.pl. [dostęp 2010-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (28 marca 2010)].
  3. PureRetro: Pierwsza polska konsola do gier skończyła 40 lat | PurePC.pl, www.purepc.pl [dostęp 2018-01-26] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]