Unitra-Lubartów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zakłady Wytwórcze Magnetofonów „UNITRA Lubartów” w Lubartowie
Ilustracja
Państwo

 Polska

Siedziba

Lubartów

Adres

21-100 Lubartów
ul. Lubelska 104

Data założenia

19 stycznia 1971 początek produkcji

Data likwidacji

1996

Forma prawna

przedsiębiorstwo państwowe

Zatrudnienie

2500

Położenie na mapie Lubartowa
Mapa konturowa Lubartowa, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Zakłady Wytwórcze Magnetofonów „UNITRA Lubartów” w Lubartowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Zakłady Wytwórcze Magnetofonów „UNITRA Lubartów” w Lubartowie”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Zakłady Wytwórcze Magnetofonów „UNITRA Lubartów” w Lubartowie”
Położenie na mapie powiatu lubartowskiego
Mapa konturowa powiatu lubartowskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Zakłady Wytwórcze Magnetofonów „UNITRA Lubartów” w Lubartowie”
Ziemia51°26′39,5880″N 22°36′52,1280″E/51,444330 22,614480

UNITRA-Lubartów – nieistniejące obecnie przedsiębiorstwo zajmujące się głównie produkcją magnetofonów, radiomagnetofonów oraz produkcją urządzeń specjalistycznych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo oddział Zakładów Radiowych im. Marcina Kasprzaka w Warszawie, później oddział przekształcił się w samodzielne przedsiębiorstwo Zakłady Wytwórcze Magnetofonów Unitra-Lubartów. Oddział ZRK w Lubartowie powstał w budynkach magazynu centrali nasiennej. W 1969 roku zaczęto prace budowlane mające na celu przystosowanie magazynu na potrzeby przedsiębiorstwa. Pierwszy trzon załogi liczący 100 osób odbył 6. miesięczny kurs w Warszawie zakończony 31 grudnia 1970 r. i ludzie ci (dosłownie) przywieźli wtedy ze sobą wyposażenie zakładu. Produkcja została uruchomiona 19 stycznia 1971 r. Pierwszymi produktami były: radioodbiornik Rajd i radioodbiornik Mini 2 (jego produkcja ruszyła w marcu 1971). Przedsiębiorstwo mieściło się przy ulicy Lubelskiej 104 w Lubartowie, wydział produkcji głowic magnetofonowych znajdował się na tzw. „Zatorzu” w innej części miasta. Istniał również oddział zakładu w Ostrowie Lubelskim, część płytek produkowano (obsadzano w elementy i lutowano) w kooperacji w zakładzie w Kocku, Łodzi i innych ze względu na bardzo szeroki zakres produkcji. Zakład zatrudniał ponad 2500 osób.

W latach 70. i 80. przedsiębiorstwo należało do Zjednoczenia Przemysłu Elektronicznego UNITRA.

Na początku lat 90. ZWM postawiono w stan upadłości, zakład przejął syndyk i rozpoczęto proces likwidacji. ZWM Unitra-Lubartów ostatecznie wykreślono z rejestru w 1995/1996 roku. W byłych budynkach ZWM znajduje się, między innymi, przedsiębiorstwo Roto Frank.

Wyroby[edytuj | edytuj kod]

Radioodbiorniki[edytuj | edytuj kod]

 • Rajd
Radioodbiornik samochodowy, pierwszy produkt oddziału ZRK w Lubartowie
 • Mini 2
Radioodbiornik samochodowy, produkcja rozpoczęła się w marcu 1971 roku w oddziale ZRK w Lubartowie

Magnetofony kasetowe[edytuj | edytuj kod]

 • Magnetofon MK122
Magnetofon kasetowy produkowany na licencji Thomsona, start produkcji w drugim półroczu 1972 r. w oddziale ZRK w Lubartowie
Magnetofon kasetowy MK122 na licencji Thomsona
 • Magnetofon MK121
Pierwszy magnetofon kasetowy polskiej konstrukcji autorstwa inż. Jerzego Kuczyńskiego i inż. Janusza Uścińskiego z Biura Konstrukcyjnego ZRK w Warszawie. Start produkcji w Lubartowie w 1973 r.
Magnetofon kasetowy M536SD Finezja 1
Magnetofon bez wzmacniacza mocy (deck), wbudowany system redukcji szumów Dolby B, ARW, redukcja szumów DNL, dwa wskaźniki wysterowania (w pierwszych wersjach jeden podwójny (importowany), później dwa pojedyncze (polskiej produkcji)). Zasilanie sieciowe. Sprzęt wysokiej klasy.
Podobny do M536 SD w odróżnieniu od poprzedniego posiada wzmacniacz mocy i korektor, wbudowany system redukcji szumów Dolby B, ARW, redukcja szumów DNL, jeden podwójny wskaźnik wysterowania (importowany). Zasilanie sieciowe. Sprzęt wysokiej klasy. Najrzadziej produkowana odmiana (tylko niewielka partia).
Konstrukcyjnie i funkcjonalnie identyczny z poprzednikiem „Finezja 2”. Różnice to: zastosowanie zamiast Dolby B (opłata licencyjna) systemu RS, działającego na podobnej zasadzie oraz, jak w przypadku „Finezji 1”, dwa pojedyncze wskaźniki wysterowania.
 • Magnetofon MK232 (Grundig)
 • Magnetofon MK232P
 • Magnetofon MK433 (Data Recorder)
Magnetofon kasetowy Model MK 232P wzorowany na wyrobie MK 232 licencjonowanym przez firmę Grundig
 • Magnetofon monofoniczny MK250
Monofoniczny przenośny, bateryjno-sieciowy magnetofon, klasy popularnej. Przystosowany do współpracy z kasetami typu Compact, C-60, C-90
 • Urządzenie kasetowe MK450 „Pamięć magnetofonowa”
Monofoniczne urządzenie kasetowe przystosowane do pracy z mikrokomputerami typu ZX Spectrum jako tzw. „miękka” pamięć zewnętrzna. Posiada przełącznik NORMAL/DATA (zmiana charakterystyki toru)

Radiomagnetofony[edytuj | edytuj kod]

 • Radiomagnetofon samochodowy RP 701
radiomagnetofon: trzyzakresowy odbiornik radiowy i magnetofon. Jeden z pierwszych polskich radiomagnetofonów samochodowych.
Dwuzakresowy odbiornik radiowy i magnetofon. Zapis na kasetach z radia, wbudowanego mikrofonu lub źródeł zewnętrznych. Odczyt na wbudowanym głośniku.
Radiomagnetofon monofoniczny, zapis z wbudowanego radia, odtwarzanie na wbudowanym głośniku. Zasilanie sieciowe/bateryjne.
Radiomagnetofon stereofoniczny – wbudowane 2 głośniki i 2 mikrofony. Możliwe zasilanie bateryjne (6×R20) i sieciowe. Na frontowym panelu umieszczone były 2 diody LED, z których jedna była wskaźnikiem sygnału stereo, a druga wskaźnikiem dostrojenia. Radio czterozakresowe (długie, średnie, krótkie i UKF). Wyjścia głośnikowe i słuchawkowe. Produkowany w kooperacji z zakładem TESLA. W wersji TESLI nazywało się DIAMANT K203.
Radiomagnetofon RM-820S jest stereofonicznym urządzeniem przenośnym przystosowanym do odbioru sygnałów radiowych w systemie modulacji amplitudy AM i w systemie modulacji częstotliwości FM oraz zapisu i odtwarzania nagrań na taśmach Fe2O3 i CrO2. Magnetofon posiada układ redukcji szumów DNL. Produkt powstał w kooperacji z zakładami TESLA. W wykonaniu czechosłowackim miał oznaczenie K304, zdjęcia takiej wersji można znaleźć w linkach na końcu artykułu.
Radiomagnetofon kasetowy RM830S, ostatni radiomagnetofon z Lubartowa
Radiomagnetofon RM-830S jest przenośnym bateryjno-sieciowym urządzeniem zawierającym 4 zakresowy odbiornik radiowy AM/FM, dwukasetowy magnetofon oraz 2 wewnętrzne głośniki. Posiada wbudowany mikrofon elektretowy, regulację barwy dźwięku i wyjście na słuchawki. Magnetofon przystosowany jest do współpracy z kasetami typu Compact C-60 i C-90 i realizuje funkcje:
 • odtwarzania kaset z taśmą Fe2O3 i CrO2 na mechanizmie A lub B
 • zapisu przez mechanizm B na taśmach Fe2O3, z automatyczną regulacją poziomu, z wewnętrznego radia lub z wewnętrznego mikrofonu
 • kopiowania z synchronicznym startem z mechanizmu A na B z normalną lub podwyższoną prędkością przesuwu taśmy
 • kolejnego automatycznego odtwarzania dwóch kaset.
RM-830S był ostatnim produktem ZWM Unitra-Lubartów, wypuszczony jedynie w serii próbnej.

Inne urządzenia[edytuj | edytuj kod]

 • Telefoniczny aparat zgłoszeniowy TAZ-480
Zasilany napięciem z sieci, elektronicznie sterowany telefoniczny aparat zgłoszeniowy, przyjmujący i rejestrujący na taśmie w kasecie compact zgłoszenia telefoniczne bez udziału abonenta. Przeznaczony do pracy w sieci telefonicznej z centralami automatycznymi CB o napięciu zasilającym 50 V/2×400 Ω lub 60 V/2×500 Ω. Aparat zgłoszeniowy może współpracować z dowolnym aparatem telefonicznym CB. Ponadto aparat ma możliwość dokonywania zapisu informacji przychodzącej z linii – funkcja NOTES, oraz możliwość odsłuchiwania przez wbudowany głośnik wewnętrzny kaset nagranych na innych magnetofonach w systemie monofonicznym.
 • Optoelektroniczny zestaw pomiarowy ZP-700
Zestaw pomiarowy ZP700
Optoelektroniczny zestaw pomiarowy ZP-700 przeznaczony do pomiaru tłumienia torów i złączy światłowodowych, poziomu mocy optycznej w torach światłowodowych oraz mocy promieniowania źródeł optycznych. Zestaw przeznaczony jest do eksploatowania w warunkach polowych, jak i laboratoryjnych.
 • MULTINET i MINENET
Wraz z Politechniką Lubelską projektowano i wykonywano urządzenia wchodzące w skład sieci MINENET i MULTINET. System miał budowę modułową, były to sieci transmisyjne światłowodowe, jedne z pierwszych w kraju. Zachowały się pojedyncze sztuki prototypowych urządzeń.

Znane urządzenia prototypowe[edytuj | edytuj kod]

Magnetofon kasetowy MK600B Kormoran – jedyny egzemplarz, prototyp
Magnetofon ten pasuje stylistycznie do wieży serii 5400 firmy Radmor. Magnetofon posiada dwa mechanizmy sterowane elektronicznie, układ redukcji szumów Dolby, filtr MPX, funkcję kopiowania z kasety 1 na kasetę 2, wybór rodzaju taśmy (normal, chrom, żelazo), wskaźniki wysterowania na linijkach LED. Powstał tylko prototyp tego urządzenia.
Zbudowany na bazie magnetofonu M531S poprzez dodanie bloku tunera FM. Powstało kilka egzemplarzy w kooperacji z zakładami Tesla (potwierdzone informacje o 2 szt.).
 • Magnetofon M 512 SD Finezja
Magnetofon kasetowy M512SD Finezja w wersji „frontpanel”
Jest to wersja magnetofonu „Finezja 1” różniąca się obudową, wersja „front – panel”. Mechanizm umieszczono tak, że kaseta ładowana jest na płycie czołowej urządzenia, na której umieszczono również wskaźniki wysterowania, potencjometry oraz przełączniki. Na pewno wyprodukowano 23 egzemplarze.

Głowice magnetofonowe[edytuj | edytuj kod]

Zakład produkował również głowice magnetofonowe uniwersalne monofoniczne oraz stereofoniczne, kasujące do magnetofonów kasetowych oraz kasujące do magnetofonów szpulowych. Produkcja głowic znajdowała się w zabudowaniach zakładu w innej części miasta Lubartów na tzw. „Zatorzu”. Niektóre głowice produkowane przez ZWM „Unitra – Lubartów”:

Głowica magnetofonowa uniwersalna stereofoniczna U32-II-1 produkowana w Lubartowie
 • U32-II-1 – uniwersalna stereofoniczna
 • U32-II-2 – uniwersalna stereofoniczna
 • U12-102 – uniwersalna monofoniczna
 • U12-103 – uniwersalna monofoniczna
 • U12-107 – uniwersalna monofoniczna
 • U31-34.2 – uniwersalna monofoniczna
 • U12-5
 • U12-7
 • U12-8
 • K12-103
Głowica kasująca S1l-3.8 produkcji ZWM „UNITRA Lubartów” z 1989 roku.
 • S1l-3.8 – głowica kasująca

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]