Warel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ZAKŁADY ELEKTRONICZNE „WAREL” SPÓŁKA AKCYJNA
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Siedziba Warszawa
Adres Warszawa, ul. Modlińska 6
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Krzysztof Kapera
Nr KRS 0000100750
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
WAREL S.A.
WAREL S.A.
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
WAREL S.A.
WAREL S.A.
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
WAREL S.A.
WAREL S.A.
Ziemia52°17′35″N 21°00′06″E/52,293056 21,001667

Zakłady Elektroniczne „Warel” S.A.przedsiębiorstwo utworzone w 1937 w Warszawie. Od 2009 w trakcie postępowania upadłościowego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po wojnie otwarte jako Zakłady Elektroniczne im. Franciszka Zubrzyckiego „Warel” na bazie wcześniejszej filii Państwowych Zakładów Tele- i Radiotechnicznych, która zajmowała się produkcją głośników i słuchawek i uległa dużym zniszczeniom w czasie II wojny światowej[1]. Po odbudowie w zakładzie remontowano nadajniki pocztowe, które następnie zaczęto stopniowo montować. Z czasem oferta zakładów uległa rozszerzeniu – produkowano tu aparaturę rentgenowską, piece indukcyjne, radiotelefony, urządzenia radiokomunikacji morskiej i inne[1].

W czasach PRL przedsiębiorstwo było znane głównie z produkcji krótkofalówek przenośnych tzw. walkie-talkie pracujących w „paśmie obywatelskim” – CB jednokanałowe m.in. Tukan i Echo. Produkowało także radiostacje dla milicji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, służb miejskich (wodno-kan, pogotowia gazowego, elektroenergetycznego itp), radiotaxi.

Głównym profilem działalności przedsiębiorstwa była produkcja elektroniki na potrzeby wojska. Produkowano tu zabudowywane na samochodach ciężarowo-terenowych Star 660 i Star 266 radiostacje i aparatownie dla wojsk łączności, nie tylko polskich oraz podzespoły elektroniczne do uzbrojenia.

zegarek LED Unitra Warel

Zakłady „Warel” wyprodukowały pierwsze polskie elektroniczne zegarki naręczne, z czerwonym wyświetlaczem LED, a następnie z wyświetlaczem LCD.

W latach 70. i 80. XX w. zakłady Warel należały do Zjednoczenia Przemysłu Elektronicznego UNITRA. Do 1976 w skład przedsiębiorstwa wchodził Zakład Elektroniki Przemysłowej Profel w Szydłowcu[1]. Produkowano tu elektroniczne szafy sterujące do obrabiarek sterowanych numerycznie „Nums”.

Na początku lat 90. przedsiębiorstwo zostało sprywatyzowane jako spółka akcyjna. 29 grudnia 2009 Sąd Rejonowy dla Warszawy-Pragi-Północ ogłosił upadłość Zakładów Elektronicznych WAREL S.A.[2]

Warel zajmuje się sprzedażą zestawów komputerowych klasy TEMPEST. Zasadniczo są to zwykłe komputery, jednak w specjalnych obudowach, zmniejszających szansę przejęcia danych metodą badania promieniowania e-m.[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Jerzy Kasprzycki: Warszawa-Praga. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1980, s. 44.
  2. Postanowienie o ogłoszeniu upadłości (dostęp 2011-11-19).
  3. Warel SP. z o.o. – Elektronika specjalnego przeznaczenia, www.warel.com.pl [dostęp 2018-01-26].